Sketchup

SketchUp Nedir Nasıl İndirilir?

SketchUp Nedir ? 2D ve 3D çizim programı olarak öne çıkan SketchUp, mimarlar, iç mimarlar, mimari tasarım oyun tasarımı yapanlar ve diğer tasarımcılar tarafından tercih edilen bir programdır.  Kullanım kolaylığı dışında ücretsiz çizim programı olma özelliği sayesinde hızlı bir şekilde SketchUp indir işlemi yapabilirsiniz.

SketchUp Nedir İndir

SketchUp programı sayesinde 2 Boyutlu ve 3 boyutlu çizimler yapabileceğinizi biliyor musunuz? Üstelik yaptığınız tüm çizimler üzerinde kolayca düzenlemeler yapabileceğiniz gibi dilerseniz 3D çizimlerinizi 3D yazıcılar vasıtası ile dışa aktarabilirsiniz.

SketchUp indir yaparak programı cihazınıza kurduğunuzda mimari proje, iç mimar tasarımları ve video oyun tasarımları kolayca yapılabilmektedir. Program vasıtası ile kolay bir şekilde 2D çizimlerinizi 3 boyutlu çizimler haline dönüştürebilirsiniz. Bunun için SketchUp programının sunduğu Push and Pull komutunu kullanmanız yeterli olmaktadır.

Farklı versiyonlar halinde SketchUp indir seçeneği sunulan bu program sayesinde zengin kütüphanesine de erişim sağlayabilirsiniz. Kütüphane içerisinde yer alan model arşivi sayesinde daha kolay tasarımlar ortaya çıkarmanız mümkün olacaktır.

Sketchup İndir Sürümleri

SketchUp programı ücretli mi sorusu sıkça merak edilen sorulardan biridir. SketchUp Make sürümü sayesinde programı ücretsiz olarak kullanma imkanınız bulunmaktadır. Ancak sürüm güncellemeleri Make versiyonu için gelmediğinden dolayı SketchUp indir ücretsiz tercih etmeniz halinde kısıtlı özellikler ile programı kullanmanız gerekmektedir.

Gerek öğrenciler gerek profesyoneller için sunulan SketchUp Pro sürümü ücretsiz 30 gün deneme süresine sahiptir. Bu sürüm ile kolay bir şekilde 2D çizimler oluşturabilir, çizimlerinizi 3D çizimlere dönüştürebilir, çizimlerinizi içe ve dışa aktarma işlemi yapabilirsiniz.

3D modelleme imkanı sunan SketchUp indir işlemi yaparak sizde bu profesyonel çizim programını deneyimleme imkanına sahip olabilirsiniz. SketchUp Free versiyonu ile eğitim videoları izleyerek nasıl kullanacağınızı ve neler yapabileceğinizi kısa sürede öğrenebilirsiniz.

Sketchup Nasıl Kullanılır?

SketchUp indir işlemi sonrasında cihazınıza kurulum işlemini tamamlamanız gerekmektedir. SketchUp programı ilk çalıştığında sizi Josh isimli bir model karşılamaktadır. Eğitim amacı ile kullanacaksanız bu model üzerinden çalışmalar yapabileceğiniz gibi silerek sıfırdan çizim yapmaya başlayabilirsiniz.

Programın sol tarafında yer alan araç çubuğundaki fonksiyonları kullanarak kendi çizimlerinizi yapmaya başlayabilirsiniz. Kalem fonksiyonu çizgiler oluşturmanızı sağlarken kare aracı kolay bir şekilde kareler oluşturabilir, ark aracı sayesinde ise daire ya da yaylar çizebilirsiniz.

SketchUp ile sıfırdan çizim yapmak istemeyenler için kütüphane içerisinde bulunan 3D atölyesinden içe aktarma işlemi de yapmanız mümkündür. Bu işlem için araç çubuğunda bulunan nesneler butonuna tıklamanız ve içerisinde bulunan modellerden birini seçmeniz yeterli olacaktır.

SketchUp indir ücretsiz tercih etmişseniz dışa aktar seçenekleri içerisinde sadece PNG ile STL biçimlerini görebilir ve sadece bu biçimlerde dışa aktarma işlemi yapabilirsiniz. SketchUp Pro ücretli versiyonlarda ise hem tüm özellikleri kısıt olmadan kullanma imkanı bulunmakta hem de dışa aktarma dosya biçimleri oldukça çeşitli olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Sohbeti Aç !
Merhaba , nasıl yardımcı olabiliriz ?
Sketchup Türkiye Ekibi
Merhaba
Yardımcı olabileceğimiz konu nedir ?