SketchupSketchup Plugin

SketchUp Çizim Nedir?

SketchUp çizim nedir, sizi kısa sürede çok uzağa götürebilecek çok yönlü bir 3D çizim programdır. Bu servis aracılığı ile çizdiğiniz şekiller sizlere bir referans oluştururken işlerinizi büyütebilirsiniz. Bununla birlikte, SketchUp‘ta bir model oluşturmanın o kadar çok yolu vardır ki, bazen tüm ayrıntılara takılıp kalabilirsiniz. SketchUp çizimi yaparken ilk dönemlerde kafanızın karışması sıradan bir evredir.

SketchUp gibi bir programı ilk başladığınızda tanımanın en iyi yollarından biri, onun kullanım alanlarını ne işe yaradığını kimlerin hangi amaçla kullandığını anlamaktır.

İşte ilk önce bakmanız gereken en iyi araçlar için hızlı bir kılavuz gerekebilir. Bunlar, aynı günde yatağa girene kadar tekrar pratik yapmanız gereken araçlardır. Bundan sonra SketchUp dünyası biraz daha az göz korkutucu görünecek ve neredeyse her şeyi yapabileceksiniz. SketchUp çizim nedir sorusuna yanıt vermek için çizim araçlarından bahsedilebilir.

SketchUp Çizim Araçları

Şüphesiz, efsanevi çizgi aracı olmadan SketchUp olmazdı. SketchUp’ı üç boyutlu çizmenin en basit yolu haline getiren araçtır.  SketchUp bir modelleme programı değil, her şeyden önce bir çizim programıdır.

Çok fazla görünmeyebilir, ancak SketchUp modeliniz aşırı derecede karmaşık hale geldiğinde ve yalnızca küçük bir ayrıntıyı düzenlemeye çalışırken modelinizin yarısını silmekten kaçınmak istediğinizde, kısıtlamasına son derece işinize yarayacaktır.

Çizgi Aracı ne kadar harika bir komut olursa olsun, bazen dövülebilir ancak öngörülebilir bir forma sahip bir araçla çalışmak daha kolaydır. Mimari modelleme yönelik bir model oluşturmaya gelince, Dikdörtgen Aracı her zaman gerçek yapı malzemelerine benzeyen katı formlar oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Yörünge-Yaklaştırma- Kaydırma Fare tekerleğini basit bir şekilde döndürerek kamerayı kameranızın nesnesine doğru ve uzaklaştırabilirsiniz. Fare tekerleğini tıklayıp basılı tutarsanız, farenin kendisini hareket ettirebilir ve kameranın konunun etrafında “yörünge” izlemesine veya izlemesine izin verebilirsiniz. Bunu yaparsanız ve ardından SHIFT düğmesini aynı anda basılı tutarsanız, özneye yaklaşmadan kamerayı aynı düzlemde ‘kaydırabilir’ veya ileri geri hareket ettirebilirsiniz.

Konum Kamerası Hiç görüşünüzün bir kişinin yüksekliğinde olmasını istediniz mi? Konum Kamera Aracından daha uzağa bakmayın.

Komutu, artı işareti üzerinde duran küçük bir adama benzeyen düğmeye tıklayarak başlatın. Bundan sonra, herhangi bir noktaya, çizgiye veya yüzeye tekrar tıklayabilirsiniz ve kamera yeni konuma zipler ve görüntüyü yerden 5 fit 6 inç yukarıda (veya tıkladığınız her yerde) konumlandırır.

Ofset Aracı ile, belirli bir yüzeyin veya çizginin dış veya iç kenarlarını alabilir ve orijinalden belirli bir mesafede o parçanın klonlanmış bir versiyonunu oluşturabilirsiniz. Aracın işlevi büyük ölçüde bir seferde iki eksene dayandığından, düzgün kullanırsanız, muhtemelen çizgi çalışmasıyla yüzeyi genişletebileceksiniz.

Çek ve İT yani Push/Pull Tool’un eğlenceli olduğunu düşünüyorsanız, Follow Me Tool’u deneyene kadar bekleyin! Bunu şu şekilde düşünün:

Beni Takip Et Aracı, İtme/Çekme Aracı ile aynı şeyi etkili bir şekilde yapar, ancak belirli bir şekli bağlı bir hat boyunca uzatır.

Boya kovası, Esasen bir kağıt modele sahip olduğunuzda, yapmak isteyebileceğiniz ilk şey, her tarafını renklendirmektir.

Bu çizim araçları yanı sıra manipülasyon, grup, beni takip et komutları SketchUp Çizim nedir sorusuna yanıt arayanların yakından tanıması gereken komutlardır

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Sohbeti Aç !
Merhaba , nasıl yardımcı olabiliriz ?
Sketchup Türkiye Ekibi
Merhaba
Yardımcı olabileceğimiz konu nedir ?