3D Görselleştirme

En Basit 4 Mimari Çizim Programı

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte pek çok sektörde olduğu gibi mimari çizimlerde artık basit mimari çizim programı kullanılarak yapılmaktadır. Mimarlar tarafından sıkça kullanılan bu programlar hem süreci kısaltırken hem de daha fonksiyonel çizimler yapılmasına olanak sağlamaktadır.

Basit mimari çizim programı kapsamına göre 2D çizim dışında 3D çizim programları şeklinde de kullanılabilmektedir. Bu nedenle aşağıda yer alan pek çok işlevler basit mimari çizim programları ile gerçekleştirilebilmektedir.

Mimari Bina Çizimleri konusunda çeşitlilik çok olmasına rağmen temel bazda bazı konular önemlidir.

  • 2D Çizim ya da 3D çizim programı vasıtası ile çok daha detaylı mimari tasarımlar ortaya çıkarılabilmektedir.
  • Basit mimari çizim programı sayesinde projelerin kat ve vaziyet planları dışında cephe görünüşleri ile kesitleri oluşturulabilir.
  • Kapı, duvar ve pencerelerin tasarımları yapılabilmektedir
  • 2D ya da 3D çizim programı sayesinde iskeletleştirme, animasyon ile genel modelleme yapılma imkanı mevcuttur.

Mimari Çizim Programı Seçimi

Mimari çizim programları arasında tercih yaparken ücretsiz mimari çizim programı da tercih edebilirsiniz ancak fonksiyonel olarak size yetersiz gelecektir. Bu nedenle çizim programı seçerken kıstas sadece fiyat olmamalı, programın size sunacağı ek özellikler ve işlevsellik öncelikli olmalıdır.

Basit çizim programları arayışınızda beklentilerinizi belirlemeniz önemlidir. Zira 3 boyutlu çizimler oluşturmaya ihtiyacınızın olup olmadığı ya da ileri seviye tasarımın gerekliliği seçiminizin doğru olmasında oldukça önemli olacaktır. Beklentilerinizi belirledikten sonra en iyi mimari çizim programları arasından tercihinizi yapabilirsiniz.

Mimari Çizim Programları

Mimari çizim programları arasında pek çok seçenek sizi bekliyor. İşlevselliği dışında ücretsiz olması ya da proje bazlı çoklu çalışma imkanı sunması gibi çeşitli özelliklere sahiptirler.  Bu nedenle sizlere 4 basit mimari çizim programı ve özellikleri hakkında kısaca bilgi vermek istiyoruz.

1.Revit

3D mimari çizim denildiğinde akla ilk gelen programlardan biri olan Revit, ekip olarak aynı proje üzerinde çalışma olanağı sunması ile diğer programlara fark atmaktadır. Anlık olarak yapılan bir değişikliğin tüm proje içerisinde güncelleniyor olması da etkili bir proje yönetimini kolaylaştırıyor. Örneğin bir pencere çizilmesi durumunda tüm kat planları, metraj tabloları, kesitler ve görünüşler üzerinde otomatik düzenleme yapmaktadır.

2.Sketchbook

Gerek öğrenciler gerekse de profesyoneller tarafından tercih edilen Sketchbook, ücretsiz çizim programı olarak öne çıkmaktadır. Sketchbook mimari çizim programı özellikle teknik resim yapacak mimarların ilk tercihidir. Ayrıca tüm akıllı cihazlar üzerinden kullanım imkanı da sunmaktadır.

3.SketchUp

En kolay 3D çizim programı hangisi diye soracak olursanız size vereceğimiz yanıt kesinlikle SketchUp olacaktır. Basit ara yüze sahip olmasının dışında 3 boyutlu çizimler oluşturulmasına olanak sağlaması tercih edilme sebepleri arasında yer almaktadır.

4.AutoCAD

Basit mimari çizim programı olarak mimarlar tarafından en çok kullanılan AutoCAD, çoğunlukla 2D çizim amacı ile tercih edilmektedir. Mimarlar dışında tasarım amacı ile farklı sektörlerde de tercih edilen AutoCAD, 3D çizim programı olarak da öne çıkmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Sohbeti Aç !
Merhaba , nasıl yardımcı olabiliriz ?
Sketchup Türkiye Ekibi
Merhaba
Yardımcı olabileceğimiz konu nedir ?