Sketchup Teknik

Sketchup dosya uzantısı nedir?

Bir SketchUp dosya uzantısı yani SKP dosyası, kullanımı kolay bir 3B tasarım programı olan SketchUp tarafından oluşturulan üç boyutlu bir modelleme programıdır. Tel çerçeveler, gölgeler, kenar efektleri ve dokulardan oluşan bir model içerir. SKP dosyaları, diğer SketchUp belgelerine eklenebilecek bileşenleri de içerebilir.

SketchUp dosya uzantısı farklı program ve uygulamalarda da kullanmak mümkündür. SketchUp dosya uzantısı nedir sorusuna yanıt olarak tanımlamaya daha detaylı olarak bakmak gerekir.

SketchUp Dosya Uzantısı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

SketchUp, öncelikle mimari modeller üretmek için kullanılan bir 3B modelleme programıdır. Bu modeller, SketchUp belgeleri olarak da adlandırılan SKP dosyaları olarak kaydedilir. SKP dosyaları ayrıca eksiksiz bir bina yerine kapı, pencere veya kiriş gibi SketchUp bileşenleri içerebilir. Bu bileşenleri SKP dosyalarında saklamak, tasarımcıların bunları birden çok tasarımda kolayca içe aktarmasına ve yeniden kullanmasına olanak tanır.

SketchUp’ın Windows sürümü, kullanıcıların .SKB dosyaları olarak kaydedilen SKP dosyalarının yedeklerini otomatik olarak oluşturur . Bir SKP dosyasını silerseniz veya dosya bozulursa, dosyayı SKB eşdeğerini kullanarak geri yükleyebilirsiniz. SketchUp‘ın macOS sürümü, SKP yedeklerini dosya adı~.skp dosya adıyla otomatik olarak kaydeder .

NOT: SketchUp artık Trimble’a aitken, daha önce Google ve @Last Software’e aitti. @Last Software, SketchUp’ın sürüm 5’e kadar olan tüm sürümlerini yayınladı ve Google Sketchup sürüm 6’yı yayınladı.

SKP dosyasını nasıl açarım?

Bir SKP dosyasını Trimble SketchUp’ta (Windows, Mac) veya Trimble SketchUp Viewer’da (Windows, Mac, iOS, Android) açabilirsiniz . SketchUp, bir SKP dosyasının içerdiği modeli görüntülemenize ve düzenlemenize izin verirken, SketchUp Viewer yalnızca modeli görüntülemenize izin verir.

SketchUp modelleri ayrıca Google Earth’e yerleştirilebilir ve Trimble’ın çevrimiçi 3D Atölyesi kullanılarak paylaşılabilir.

Hangi Uygulamalar SketchUp Dosya Uzantılarını Açabilir?

 

  • RBZ uzantılı Trimble Inc.
  • CCF uzantılı Interscape
  • CPL uzantılı Microsoft Corporation
  • STYLE uzantılı Trimble Inc.
  • TBP uzantılı Trimble Inc.
  • GLTF uzantılı Trimble Inc.
  • SKP uzantılı Trimble Inc.
  • DGF uzantılı Trimble Inc.
  • LF uzantılı Concept Software
  • DB1 uzantılı Trimble Inc.

SketchUp Yedek Dosyaları Kaydeder mi?

Mevcut bir dosyayı her kaydettiğinizde yedek dosyalar kaydedilir. Otomatik Kaydetme ve Yedekleme özelliklerini etkinleştirmeniz ve bunların çalışması için doğru şekilde ayarlamanız gerekir. Otomatik Kaydetme dosyası (skb), SketchUp’ın anormal bir şekilde çıkması durumunda dosya sisteminde kullanılabilen geçici bir dosyadır.
Otomatik Kaydetme dosyası, orijinalin bulunduğu dizine kaydedilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Sohbeti Aç !
Merhaba , nasıl yardımcı olabiliriz ?
Sketchup Türkiye Ekibi
Merhaba
Yardımcı olabileceğimiz konu nedir ?