Sketchup Türkiye

3D Mimari Görselleştirme Programları

3D Mimari Görselleştirme Programları

3D mimari görselleştirme programları aktif olarak kullanılmaktadır ve pek çok program bulunmaktadır. Bu programlar nelerdir bu programlar nasıl kullanılır gibi soruların hepsine bu metin üzerinden cevaplarına yer vereceğiz. İşte sizler için en çok kullanılan 3D mimari görselleştirme programları listesi

Bu metinde 3D görselleştirme programlarının neler olduğundan, nasıl kullanıldığından ve bu programların özelliklerinden bahsedeceğiz. En çok tercih edilen 3D mimari görselleştirme programları ise;
SKETCHUP

3D mimari görselleştirme programları arasında en çok bilineni sketchup programıdır. Ücretsiz sürümü bulunmaktadır. Mimari çizimler için oldukça tercih edilsede farklı kullanım alanlarıda bulunmaktadır. Basit ve anlaşılması kolay bir kullanımı vardır ve her kullanıcıya uygun sürümü bulunmaktadır. Bu nedenle kullanımı fazlasıyla yaygındır. Profesyonel kullanıcılarında tercih ettikleri bir programdır.

3D STUDİO MAX

3D mimari görselleştirme programları arasında en çok bilinen bir diğer program 3D studio max tır. Tercih edilmesinin en önemli sebebi sürekli güncel oluşudur. Gelişmiş eklenti desteği bulunur ve bu özellikle avantajları yaygındır. Fakat bu avantajlar bu kadarla kalmaz. Tercih edilirlik sıralamasında daima ilk sıradadır. Bunun sebebi ise sağladığı animasyon desteğidir. Yüzey modelleme ve değişik tasarımlara sahip olması gibi daha farklı avantajları bulunur.

AUTOCAD

Endüstri alanında ve mimari tasarımlar için dünya çapında en çok tercih edilen bir uygulamadır ve mimari için farklı bir sürüm geliştirmiştir. Yeni sürümün adı AutoCAD Architeture’dir. Bu sürüm ile daha basit ama etkili mimari çizimler yapılabilir.3D mimari görselleştirme programlarıarasında farklı bir yere sahiptir. Hızlı ve etkin oluşunun yanında görselleştirmeyle ilgili yetkinliği adının duyulmasında etkilidir.

ARCHİCAD

Birçok programdan ayrı olarak Türkçe dil desteği bulunur. Sık olarak machos işletim sistemi kullanıcıları ve Apple firmasının işletim sistemlerinde kullanılır. İşin özünde 3D bina çizmek için kullanılan bir programdır.

BLENDER
3D mimari görselleştirme programları arasında sık kullanılan bir diğer program ise Blender programıdır. Oldukça alternatif ve açık kaynak kodlu bir programdır. Diğer yandan ücretsizdir ve eklenti desteği sağlar. Mimari görselleştirmeleri animasyon tarzında hazırlama imkanı da sunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Sohbeti Aç !
Merhaba , nasıl yardımcı olabiliriz ?
Sketchup Türkiye Ekibi
Merhaba
Yardımcı olabileceğimiz konu nedir ?