Sketchup Türkiye

SketchUp Pro ve LayOut ile Fazla Değil Verimli Çalışın

SketchUp‘ı yeni öğreniyor veya sürekli kullanıcıysanız, SketchUp 2022 sürümünde yeni ve geliştirilmiş modelleme araçları, ek arama işlevleri ve LayOut‘ta zaman kazandıran geliştirmeler dahil olmak üzere herkes için küçük bir şeyler var. Bu güncellemeler, iş akışlarınızı hızlandırmaya ve basitleştirmeye yardımcı olacak, böylece yaratıcı vizyonunuzu hızla hayata geçirerek önemli şeylere odaklı kalabilirsiniz.

1-SketchUp‘ta Ara

İlk olarak Web için SketchUp’ta tanıtılan Arama, artık yerel komutları ve yüklü uzantıları hızla bulmanızı ve etkinleştirmenizi sağlayan bir SketchUp Pro özelliğidir. SketchUp’ta bir aracı bulmaya veya hatırlamaya çalışmak için değerli zamanızı ve beyin gücünüzü harcamak yerine, adı veya “yükseklik”, “boolean” veya “chamfer” gibi iş akışıyla ilgili sorguyu hızlıca bulmak için yazmanız yeterlidir.

SketchUp‘ta yeniyseniz, bu, kullanıcı arayüzünü ve araç setini hızlandırmanıza yardımcı olacak ve bir araç bulmaya çalışmak yerine tasarımınıza odaklanmanıza olanak tanıyacaktır. Ada göre arama yapın veya SketchUp‘ta bir aracın ne yapmasını istediğinizi arayın ve ilgili sonuçlar görünecektir.

Daha deneyimli kullanıcılar için bu, araç çubuklarına ayrılan ekran alanı miktarını azaltmaya yardımcı olacaktır. Örneğin, yedi Joint Push/Pull araç çubuğu simgesinin tamamını görüntülemek yerine, artık basitçe ‘Joint Push/Pull’ için arama yapabilirsiniz ve işte, uzantıyla ilişkili tüm komutlar açılır..

2- Yeni ve Geliştirilmiş Modelleme Araçları

2022’de, yepyeni araçlar ve eskilerine yönelik önemli güncellemeler sunarak iş akışlarını hızlandırıyor, kolaylaştırıyor ve iyileştiriyoruz.

2.1 Kement Seçimi
Takımın en yeni üyesi olan Kement Seçimi aracıyla tanışın. Seçim aracı gibi, Kement Seçimi aracı da kamerayı yeniden yönlendirmeden özel seçim sınırları çizmenize olanak tanır. Ayrıca tek bir tıkla-sürükle işlemiyle birden çok ayrık seçim oluşturabilir ve kalem girişleriyle varlıkları çok daha hızlı seçebilirsiniz.

Kement ayrıca yeni bir varsayılan kısayolla birlikte gelir: Shift + Spacebar.

2.2 Damga Kopyası
Damga, her biri yalnızca bir tıklamayla ‘damgalayarak’ bir varlığın birden çok kopyasını oluşturmanıza olanak tanır. Bu araç, nesneleri belirli bir alana doğal olarak dağıtmak için kullanışlıdır. Örneğin, bir peyzaj tasarımına ölçekli figürleri veya diğer çevreyi hızlı bir şekilde yerleştirebilirsiniz. Aynı zamanda, bir kentsel tasarım modelinde yaya geçitlerini görüntülemek gibi, düzensiz aralıklarla bir eksen boyunca birden çok kopya yapmak için de yararlıdır.

2.3 Etiket Aracı
Model organizasyonunu, etiketleri uygulamak için varlıklara veya önceden seçilmiş varlıkları tıklamanızı sağlayan yeni bir araç kullanarak model organizasyonu düzenlemesi sağlar. Etiket aracıyla, Model organizasyonunu doğrudan modelleme penceresinde etiketleyerek, istenmeyen etiketleri hızla temizleyerek ve bileşen örneklerinin etiketlenmesini değiştiren toplu olarak raporlama doğruluğunu geliştirebilirsiniz.

2.4 Serbest El
Serbest El aracına yapılan önemli bir güncelleme ile bundan böyle sorunsuz bir kullanım yapabilirsiniz. Daha yumuşak eğri objeleriyle, organik olarak çizilmiş çizgiler ve daha doğal varyanslı Follow Me ekstrüzyonları oluşturabilirsiniz.

Serbest Elin çıktısı daha düzgün olduğundan, araç daha fazla segment oluşturur. Bir eğri çizdikten hemen sonra, eğrinin segmentasyonunu aşamalı olarak azaltabilirsiniz. SketchUp, her artışta görsel geri bildirim sağlayarak size yardımcı olur. Serbest Elle ayrıca bir çizim düzlemi belirtmek için eksen kilitleme girdisi alır ve artık farklı düzlemlerde bitişik yüzler arasında çizim yapmak mümkündür.

Önemli ipucu: Serbest el eğrileri, kalemle oluşturmak için özellikle daha tercih edilebilirdir.

2.5 Teğet Çıkarım Kilidi
2 Noktalı ve 3 Noktalı Yay araçları için yeni teğet çıkarımı geçişlerini kullanarak, artık mevcut bir kenar veya yaydan yay teğetliğini hızlı bir şekilde belirleyebilir ve kilitleyebilirsiniz. Teğet yay sadece daha öngörülebilir olmakla kalmaz, aynı zamanda daha kısa sürede kavisli yüzler oluşturmanıza da olanak tanır.

2.6 Sahne Arama
Mimari görselleştirme çıktıları veya inşaat belgeleri oluşturursanız, bu karmaşık ayrıntıları iletmek için muhtemelen birçok farklı sahne oluşturursunuz. Bu, kodlanmış adlarla uzun Sahne listelerini görsel olarak taramak zorunda kalmanıza neden olur. Sahneler sekmesine bitişik yeni bir arama filtresi olan Sahne Arama ile artık istediğiniz sahneyi hızlı bir şekilde belirleyebilir ve atlayabilirsiniz.

LAYOUT

LayOut 2022’de ilgi odağı olacak. Otomatik Metin güncellemeleri ve Bul ve Değiştir ile LayOut hiç olmadığı kadar hızlı ve verimli çalışmanıza yardımcı olur.

1.1 Görünüm alanı tabanlı Otomatik Metin etiketleri

LayOut’ta SketchUp görünümlerinden varlık veya bileşen niteliklerini çeken mevcut etiketlere ek olarak, etiket oluşturma veya şablon etiketlerde Otomatik Metin menüsünden seçilebilen yeni Otomatik Metin etiketlerini sunuyoruz.

Yeni ve geliştirilmiş Otomatik Metin etiketleri ile, belgeleri oluştururken SketchUp modellerinde gömülü olan bilgilerin çoğunu kullanabilir ve şablonlarınızı daha güçlü ve verimli hale getirebilirsiniz. Örneğin, bir çizim başlığını otomatik olarak doldurmak için bir Otomatik Metin etiketi kullanarak Sahne adınızı veya açıklamanızı seçebilirsiniz. Ardından, geçerli görünümün ölçeğini göstermek için bir Ölçek etiketi kullanabilirsiniz. Model görünüm penceresinin ölçeği değişirse, ölçek çağrısı otomatik olarak güncellenir.

Sayfa sayısı

Kullanıcılar başlangıç ​​sayfasını (belirli bir aralığın başladığı yeri), karakter stilini ve aralığın son sayfasını belirtebilir. Bu özellik, LayOut belgenizin başında bir dizin veya içindekiler tablosu geliştirirken kullanışlıdır.

Sayfa ismi
SayfaAdı etiketiyle, geçerli sayfa olmayan bir sayfanın adını kullanabilirsiniz. Örneğin, belgenizin üçüncü konumunda bir sayfanın adını görüntülemek istiyorsanız, SayfaAdı(3) gireceksiniz. Daha da iyisi, sayfalar eklendiğinde, silindiğinde veya yeniden sıralandığında sayfa adı dinamik olarak güncellenir ve içindekiler tablosunu geliştirirken ve sonlandırırken çok zaman kazandırır.

Sıra Otomatik Metin

Uzun süredir devam eden bir özellik isteği olan Sıra Otomatik Metin, çoğaltıldığında otomatik olarak artan yeni bir Otomatik Metin etiketidir. Bu etiketler, çizimlere ve şekillere hızlı bir şekilde açıklama eklemek, numaralı çizim başlıkları, lejantlar ve daha önce her bir kopya arasında metin düzenlemesi gerektiren diğer birçok kullanım durumu oluşturmak için kullanılır. Sayfa Numarası Otomatik Metni gibi, Sıra etiketini istediğiniz kadar çoğaltabilir ve yeniden kullanabilirsiniz.
Bir sıra etiketini silerseniz, tek bir komut olan Sırayı Yeniden Numaralandır komutunu kullanarak belgenin tamamında belirli bir sıra etiketi için metin kutularını hızlı ve kolay bir şekilde yeniden numaralandırabilirsiniz.

Metni Bul ve Değiştir

Bir LayOut belgesinde birden çok sayfada hızlı bir şekilde metin oluşturmanın ve kopyalamanın birkaç yolu vardır. Ancak bir belgenin tamamındaki metni değiştirmek her zaman bir tür acı olmuştur. Bul ve Değiştir ile bir seçim, sayfa veya belgedeki metinde yapılan değişiklikler çok daha hızlı bir işlemdir. Çizim başlıklarını, sayfa numaralarını, belirtilen yapı malzemelerini güncelleyebilir ve yazım hatalarını tek bir hamlede düzeltebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Sohbeti Aç !
Merhaba , nasıl yardımcı olabiliriz ?
Sketchup Türkiye Ekibi
Merhaba
Yardımcı olabileceğimiz konu nedir ?