Sketchup

Sketchup Türkiye Macerası

Merhaba arkadaşlar, bizi uzun zamandır takip edenler 2008 den beridir devam eden Sketchup ve Render motorları paylaşımlarımızı biliyorlardır. Bu Makalede sizlere en ayrıntılı bir şekilde kimsenin de bilmediği bir şekilde sizlere bu maceramızın neden ve nasıl başladığını anlatacağım.

Başlamadan önce hatırlatmak isterim, sketchup programında bir şeyler yapmak aynı terapi gibidir.
Sizi rahatlatır ve daha aktif işler yapmanızın önünü açar.

Bir şeye başlamak için insanların sizi zorlamasından ziyade, en önemlisi de sizin kendinizi zorlamanız önemlidir. Çünkü bir şeyi yapmanın en iyi yolu onu severek yapmanız gerektiğini söylerler. Bende bir zamana kadar bunu destekleyici şekilde bunu etrafıma söylerdim. Genelde kişisel gelişim ekollerinin dayatması yani sevdiğin işi yap ?

Eğer sevmiyorsam ve yapacak bir şeyi illa sevmeyi bekliyorsam ne olacak ?

Bir işi yapmak istiyorsanız onu yapmak için yapmalısınız. Yapmak için yapmaya başladığınızda ise o işin sizin gelişiminiz üzerinde katkısının ve ilerlemenizin büyük olduğunu göreceksiniz.

Konumuza dönecek olursak bunları ilk baştan neden anlattım ? eğer bir projenin ilerlemesini istiyorsanız zaman zaman motivasyonunuzun düştüğü anlarda bile onu yapmak için yaparsanız o zaman projenin ilerlemesi daimi olur. Buda size başarıyı getirir.

Başarı için süreklilik esastır arkadaşlar.Ufak adımlarınızda olsa hedeflediğiniz konular üzerinde günlük adımlar atmaya çalışın.Hayat içerisinde bazı problemlerden dolayı arada reklam arası verdiğiniz durumlar olabilir.Bunlar normaldir ve insani olarak herkesin başına gelebilecek sorunlar olabilir.Bunları normal bir misafir olarak karşılayıp tekrar yolunuza devam etmelisiniz.Sorunlarınızın ve çevrenizdeki olumsuz kişilerin sizi durdurmaya çalışması veya duraklatmaya çalışmasında duraksama yaşarsanız bazı şeyleri kaçırabilirsiniz.

Bunları kaçırsanız bile hiç bir şey için geç olmadığını unutmayın.Nerden başlarsanız başlayın tekrar sıfırdan başlayın ve günden güne ilerlemenize devam ederek , kendi gelişiminizi yukarılara doğru çıkartın.

Bu konuyla ilgili 3d eğitimle ilgili kendinize bir vizyon oluşturmanız gerekiyor. Bu konuyla ilgili aşağıdaki videomuzu izleyebilirsiniz.


Sketchup Türkiye Hangi Amaçla Kuruldu ?

Aslında ilk zamanlarda bir amacı yoktu zaman içerisinde şekillenen bir durum diyebilirim. Benim ilk temelim Sketchup programı değil, 3dsmax programıdır. Biz çalıştığımız yerde Autocad ve 3dsmax ikilisi ile başladığımız için (yıl 1998) Sketchup programına girişimiz daha sonradan olmuştur.Programı ilk tanıdığımızda 2005-2006 yıllarında gerçekten çok şaşırmıştık.

Kütle bazlı modelleme tekniği ile Sketchup programı 3dsmax ‘de 40 dk da yaptığın modeli 5 dakikada yapmanın şaşkınlığın içerisinde Sketchup programına geçişimiz hızlanmıştır.

Burada konuya bir ara vererek Sketchup programının kolaylığından bir müddet bahsetmek istiyorum.Özellikle programa başlamak isteyenlerin kafalarındaki soru işaretlerini giderebiliriz. Çünkü hala bu konuda soru işareti yaşayan arkadaşlarımız mevcut. (yıl 2022 ?)

Sketchup programının ensek ve kolay yapısını sürekli dile getirmiştik. Ondan önce stressiz yapısı çok önemli bir durum teşkil etmektedir.Çünkü bir programın sizi stres altına almadan tasarım ve görselleştirme yaptırması gerçekten en önemli konulardan biridir. Tasarım içerisinde zaten müşteri istekleri ile iş yetiştirme stresi ile birlikte bu konular birleştiği zaman, mantık olarak tasarım oluşturma sürecinin kolay olması gerekmektedir.

Zaten ilk firmanın da (last software) Sketchup programını ilk üretme ve şekillendirme durumu bu düşünceden dolayı çıkmıştır.Müşterilere kolay ve anlaşılır şekilde bir sunum yapmanın altında yatan düşünce ile üretilen bu program Sketchup programıdır. Firmanın ilk bu programı mimari kütleyi nasıl müşterilerine anlaşılır bir şekilde anlatma fikrine dayalı olarak çıkması ve ilerleyen dönemlerde google firmasına satılması ile devam eden bir süreç gelişmiştir.

Google firmasının Sketchup’ı kullanmasında yatan en büyük nedenlerden biri google earth üzerinde 3d olarak binaların earth üzerinde gösterilmesini sağlamak. Bu gösterim üzerinde o zamanın teknolojisi ile harika sonuçlar elde edildi ve Sketchup sayesinde bir çok modeller harita üzerinde 3d olarak gösterildi.

Program Google bünyesinde çok fazla gelişim gösteremedi açıkcası, bazı eklentiler ve vray render motorunun biraz etkileri ile bazı sorunlar çözüldü ama esas gelişim ve değişim Trimble firmasına satışı sonrası gelişim gösterdi. Program google firmasındayken programla tanışma süremiz bizim bu kısımda olmuştur.

Tekrar konumuzun başına dönecek olursak , Sketchup programının kısıtlı öğrenme yapısından dolayı , bu programı öğrenme ve öğretme konusu ile ilgili olarak bunu bir amaç ve hedef haline getirdiğimizi söylemek isterim.

O dönemler Youtube ve video hizmetleri çok gelişmediği için programı öğrenme sürecinde zorluklar çekiyorduk.Çünkü bir programı öğrenmenin en iyi yolu onu izleyerek öğrenme aşamasıdır.Programın öğrenme sürecindeki öğrenme zorlukları bizim bu programı en iyi şekilde öğrenerek Türkçe kaynağın artırılması yönünde içerikler çekmeye başladık.

İlk hedef belirleme ve ilerleme sürecimiz bu dönemde başlamıştır.

Sketchup programını ilk öğrenmeye başladığımızda öğrenmeye çalışanların bu konuda zorluk çektiklerini gördük.Kendi öğrenme aşamasında bunu iyi bir gözlem olarak tespit ettiğimiz için, bu konuda şu an yazıyı okuduğunuz sketchupturkiye.com adresini kurduk. Bu alan adını kurmamızdaki en büyük amaç, sizlerin yabancı kaynaklardan tam anlamıyla öğrenemediğiniz programın, ilk ağızdan kendi ağzımızdan öğrenmektir.

İlk zamanlar içerikleri üretirken zorlandığımızı belirtmek isterim, çünkü içerik üretmek gerçekten farklı bir durum ve deneyim kazanmak için en az 3 ile 5 yıl arasında bir zaman söz konusudur.Bu yazıyı okuyan ve içerik üreten arkadaşlarımız beni çok iyi anlayacaklardır.Youtube adresimizde hala ilk hazırladığımız videoları izlediğimde gülüyorum. ?

Neden Sketchup Programını Tercih Ettik ?


Bir insanın bir programı bırakıp diğer programa geçmesi gerçekten büyük risk taşır ama o riski almak işte o başarıyı getirir. “Başarıyla beraber mutluluk ve paranın geldiği de bir gerçektir.
Hele ki günümüzde hızlı bir iş yetiştirme durumu ön planda ise !
Hiç düşündünüz mü ? bir insanın bir programı bırakması için gerçekten yeterli sebepler olması gerekiyor.
Sağlam sebepler olursa bu şekilde gideceğiniz noktayı da iyi görmüş olursunuz. Aslında programı bırakmak demeyelim, kullanım ağırlığını ,3dsmax programından sketchup programına aktarmak diyelim.?

Aynı zamanda 3D tasarım aşamasında hangi programları tercih etmeliyiz isimli videoyu aşağıda izleyebilirsiniz

Sketchup programı gerçekten çok esnek ve modelleme konusunda sizin iş stresini %50 oranında alan bir program.Programın eksik yönleri de var tabi, bunu da ilerleyen kısımlarda dile getireceğim. Şimdilik biz daha çok bize olan kısmından değinelim ki, diğer kısımları zaman içerisinde hangileri eksik ve hangi kısımları nasıl tamamlarsınız anlatacağım.

Mimari modelleme ve 3d proje alanında gerçekten güçlü bir program, 2017’e kadar bir çok mimari firmanın gözdesi olarak devam eden bir program. 2017’den sonra render motoru firmalarınında bu maceraya katılması ile giderek güçlendiği söylemek isterim.

Ben sketchup programını bir ahtopotun kollarına benzetiyorum, her kolda farklı meziyetler mevcut. En basitinden örnek vermem gerekirse bir çok işi yapacağınız 1000’lerce eklenti (Sketchup plugin) mevcut.Bu sayılar sizi korkutmasın, en zor plugini bile 10dk lık bir sürede çözebilirsiniz. Buda problem çözme yeteneğinizi geliştirir ve farklı çalışma prensipleri oluşturur.

Ayrıca Sketchup Programının sunum ve kolaylığı isimli videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

2017 den sonra gelen güçlü render motorları ile gerçekten inanılmaz bir şekilde, elini güçlendirdi.Hızlı ve kaliteli 3d görselleştirmenin en sağlam adımları ile d5 render, enscape render , Twinmotion , Lumion , Vray gibi güçlü render motorları ile gelişimine devam ediyor. Bende bu eğitim setlerinin içeriklerini kendi 3d eğitim setleri sitem olan 3degitimsetleri.com da yayınlamaktayım. “Öğrenmek Mutluluktur” sloganı ile sizlerin gelişimine katkı sağlamak için en kaliteli setleri hazırlıyorum.

Sketchup Türkiyenin Kurulma Amacı neydi ?

Sketchup Türkiye ‘yi ilk kurma düşüncem , şu sebeple oldu. O zamanlar Youtube ve Diğer video platformları çok fazla olmadığı için, bende (ufuk şen) video çekerek insanların bu işi öğrenmelerini kolaylaştırmak istemiştim.O dönem öğrenme işleri çok kolay değildi, forumlara soru sorduğunuzda bir cevabın gelmesi en az 1 haftadan fazla süreyi bulurdu, bu durum büyük bir zaman kaybıydı.

Bu şekilde kullanıcıların öğrenmeleri çok uzun sürdüğü için buna bir çözüm bulmak adına, Youtube platformunun da gelişmesi ile birlikte videolar çekmeye başladım. Şu an Sketchup Türkiye Youtube Kanalında 850’den fazla video bulunmaktadır.Bu süre 10 yılı aşkın devam eden bir süreçte olmuştur.

Bu video çekme ve hazırlama sürecinden biraz bahsetmek istiyorum aslında , bu işlerin en başta çok kolay olduğunu sadece bildiklerimi anlatırım düşüncesi ile bu işe başlamıştım ama , ilk zamanlar hiç öyle olmamıştı. Gerçekten video çekmek sadece konuşmaktan ziyade bir şeyler öğretmek ve karşı tarafın anlayacağı şekilde ders çekmek herkesin harcı olmadığını o dönem öğrenmiştim.

Aslında birilerine bir şey öğretmek , öğrenmenin ilk altın basamağıdır. Bunu da insanlara bir şeyler öğretmeye başladığım zaman öğrenmiştim.Çünkü insanlara bir şeyler anlatmaya başlayacağınız zaman o anlatacağınız şeyi çok iyi şekilde en ince ayrıntısına kadar öğrenmeniz gerekiyor.

Bu şekilde anlatacağınız şeyleri hazırlamak ve bir hazırlık sürecine girmek sizin besleyen en önemli aşamalardan biridir.

Bu şekilde kendimizi ve etrafımızı geliştirme esasına dayalı zihniyet ile devam ederek hem Türkiye de hem de Dünyada En büyük facebook gruplarından biri haline geldik.

Bundan sonraki aşamada Facebook grubumuz hakkında bir şeyler yazacağım.

Sketchup Türkiye Facebook Grubu

Sketchup Türkiye İlk kurulduğu zaman bir internet sitesi olarak kurulmuştu , dersvideolari.org alan adı o zamanlar bendeydi ,bende bu alan adı üzerinden siteyi kurmuştum.Fakat ders videoları ismi ile , sketchup ismi birbiri ile uyuşmuyordu.
Bu sebeple Sketchup Türkiye ismini alarak bir site kurma aşamalarımız oldu.

Siteyi ilk kurduğum zaman bir müddet sonra (6-7 ay) büyük bir talep oldu ve kullanıcı kitlesi videolar izleyerek kendini geliştirmeye başladı.Bu zaman zarfında kullanıcıların soruları çok fazla olduğu için, bunların hepsine yetişmek ve bir kütüphane oluşturmak için Sketchup Forum adresi kurma düşüncesi ile ilk forumumuzu kurduk.

Forum adresimiz kısa bir süre sonra popüler olmaya başladı.Çünkü o zaman facebook grupları daha popüler halde değilken insanların forum alışkanlıkları vardı.Bu alışkanlıkları kısa sürede bilgiye dayalı paylaşıma dönüştü ve büyümeye başladı.

Eğer bir işi yürekten ve samimi bir şekilde yapıyorsanız o işte büyümek kaçınılmazdır.

O zamanlar Facebook çok popüler değildi ve grupların bu kadar etkileşim ağı yoktu. 2010 da Facebook grubumuzu kurarak etkileşimlerimize başladık.Çok fazla üyemiz yoktu ama , zamanla forum adresimizdeki kitleyi grup adresimize çekerek daha büyük bir kitleye ulaşmaya başladık.Zaten 2014-2017 arası Forumların etkisi bitince herkes Facebook Gruplarını kullanmaya başladı ve esas büyümeyi o zaman gerçekleştirdik.

Şu an Sketchup Türkiye facebook grubumuz da 35.000 üyemiz var.Avrupa da bu büyüklüğe ulaşmış bir Sketchup grubu henüz görmedim ben çok şükür.?

Grubumuzun bu kadar büyük olmasının bir sebeplerinden biride sizlere şeffaflıkla gizli olmadan herşeyi anlatmamız ve samimi bir dialog ile sizlerin ve kendi gelişimimize katkılar sağlamamızın büyük rolü vardır.Bu konuyla ilgili aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.


Programları Öğrenme ve Kullanıcı Deneyimi Nasıl olmalı ? bu konularla ilgili çekmiş olduğumuz aşağıdaki bir video içeriğidir.Programları kullanırken, kullandığımız zamanı iyi ayarlamamız ve düzenli olarak ilerlememiz önemlidir.
İlgili Makaleler

12 Yorum

 1. Ufuk Hocam ,
  Değerli bilgileri bizlerle hiç bir karşılık beklemeden paylaştığınız için çok teşekkür ederiz.Sayenizde bir çok bilgiye erişebiliyoruz.Severek videolarınızı ve makalelerinizi takip ediyoruz.Çok teşekkürler

 2. Bu tarz eğitim ve öğretim misyonu taşıyan ücretsiz platformlar bu ülke ve insanına yapılmış en büyük hizmetlerden biridir. Ufuk beyin yıllardır biriktirmiş olduğu tecrübesini bu şekilde insanımıza aktarması çok taktire şayan bir davranıştır. Bilgi paylaşmak Erdemli, işinde uzman ve kendine güvenen insanların yapabileceği bir şeydir ve çok değerlidir. Bir program öğrenmek bir insanın hayatını değiştirebilir. Bu ülke ve insanı için büyük kazanımdır. Bu tarz eğitici öğretici ve insan odaklı yayınların devamını diliyor başarıları olmanızı canı gönülden temenni ediyorum.

 3. Bir program sadece iş akışınıza yön vermez. Kisinjn hayatınada yön verebilir. Başarılı olmak,seni başarıya götürecek seyi sevmekten başlıyor sanırım. Bu hususta hayatıma yön verdiği için emeği geçen tüm emeklere teşekkürler

 4. Gördüğüm en eğitici ve içerik olarak zengin site. Ufuk abiye işini çok iyi bilen, yardımsever bir insan ve her şeyden önce herkese abi olmasından, her sıkıştığımızda her konuda yanımızda olmasından çok teşekkür ederim. Hakkın ödenmez Ufuk Abi.

 5. Tecrübelerinizi bizlere aktarmak için verdiğiniz emek için çok teşekkürler. 3d eğitim alanında bizlere öncü olarak, yol gösterdiğiniz ve her zaman sorularımıza cevap vererek bizlere yardımcı olduğunuz için de ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Sadece programı öğrenme konusunda değil motivasyon konusunda da yazılarınızla ve videolarınızla bizlere hep umut olduğunuz için iyi ki varsınız. İyi ki Sketchup Türkiye var.

 6. Sketchup Türkiye bu işin onculerindendir.3d konusunda aklıma ilk gelen kurumlardandir. İnşallah böyle devam eder.

 7. 10 Yıl kadar oldu, Sketchup Türkiye ile tanışalı ve sketchup kullanmaya başlayalı.. İşlerimde çok verim sağladı, zaman kazandırdı. İyi ki de tercih etmişim diyorum. Sketchup Türkiye sayesinde bir çok soruyu ve sorunu aştım. Ciddi bir emek var ortada. Emeği geçenlere teşekkür ederim.

 8. Sketchup Türkiye’nin yaşanmış hayat hikayesi…
  İzleyene çok kolay geliyor, “masa başına üç beş video çekmiş” ne kadar kolay sarfedilen cümleler…
  Elinize, emeğinize sağlık Ufuk ŞEN.
  Bir işte marka nasıl olunur tatlı bir dille şahane şekilde anlatılmış.
  Elinize, Emeğinize Sağlık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Sohbeti Aç !
Merhaba , nasıl yardımcı olabiliriz ?
Sketchup Türkiye Ekibi
Merhaba
Yardımcı olabileceğimiz konu nedir ?