Sketchup Türkiye

3D Tasarım Nedir?

3D Tasarım nedir? 3D Tasarımlar sayesinde hayalini kurduğumuz hemen hemen her materyal her obje gerçeğe dönüştürülebilir hale gelmektedir. Ayrıca istediğiniz bir tasarımı ya da yapmayı planladığınız bir animasyonu önceden görebilir, şeklini oluşturabilirsiniz. Ayrıca ihtiyaç dahilinde tasarıma gerek kalmadan benzer bir modeli ya da doğrudan istediğiniz modeli satın alabilmenizde mümkündür. Yani aklınızda bulunan bir modeli ya da edinmek istediğiniz bir oyuncağı hızlı şekilde 3D tasarım yapabilirsiniz.

3D tasarım aksesuar, oyuncak, eğitim modelleri için kullanılır ayrıca hobi olarak robotik ve kodlama modelleri, mutfak araç gereçleri, biblolar gibi bir çok farklı amaçla kullanılabilir. 3D tasarım için çeşitli hazır modellerde mevcuttur. Bu hazır modeller ücretli veya ücretsiz olarak çeşitli sitelerde yayınlanmaktadır. 3D tasarım ve baskı hakkında hizmet veren profesyonel ekipler ile istediğiniz proje hakkında bilgi edinebilir veya üretim gerçekleştirebilirsiniz.

3D tasarımlar başta otomotiv ve inşaat sektörü olmak üzere, endüstriyel yapılar, kalıpçılık, yedek parça imalatı gibi sektörlerde aktif olarak kullanılmaktadır. Yazıcılarda STL forması yardımıyla numune gönderilmesi şeklinde yapılabilmektedir.

Ülkemizde 3D tasarımı pek çok sektörde aktif olarak kullanmaya başlayan ülkelerden birisidir. Dijitalliğin ön plana çıktığı bu dönemde özellikle animasyon ve sinema sektöründe de 3D Tasarım oldukça popüler bir hale gelmiştir. İyi bir 3D tasarım yazılımcıları hemen hemen her bütçeye uygun olarak bulunabilir ki bu fiyatlandırma işin ebadına, süresine ve özelliklerine göre değişkenlik gösterebilir.

3D yazıcı hammaddesi filament adı verilen bir malzemedir. PLA ve akrilonitril Bütadiyen Stiren (ABS) en çok kullanılan filament çeşitlerindendir. Bu filamentlerden PLA şeker kamışı, mısır nişaştası gibi organik ürünlerden elde edilebilen bir plastiktir. Ayrıca yeşil plastik adı da verilir.

ABS ise elektriksel özelliklere sahip olan darbeye dayanıklı hammaddesi petrol olan bir plastik türüdür. Ayrıca uzama kat sayısında düşme meydana gelmektedir. Atık haline geldiğinde ise geri dönüşüme atılması gerekir aksi durumda çevreye zarar veren bir materyaldir. ABS, Akrilonitril, Stiren-1,3- Bütadiyen monomerlerinden elde edilen opak yapılı termoplastik polimer türündedir.

3D Tasarımlar günümüzde hemen hemen her yerde kullanılabilir, ayrıca zaman içinde de kullanım alanları gitgide genişlemektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Sohbeti Aç !
Merhaba , nasıl yardımcı olabiliriz ?
Sketchup Türkiye Ekibi
Merhaba
Yardımcı olabileceğimiz konu nedir ?