Sketchup Teknik

Mimari Proje Fiyatları

Mimari Proje Fiyatları Kat planları, kesitler, malzemeler ve bağlantılar, cephe ve dış cephe çeşitleri, yerleşim planları, yapılar arası ilişkiler, iç planlar ve bina yapı detayları ile ilgili teknik ve mimari bilgiler hakkında detaylı bilgi veren projelere mimari proje denmektedir.

Bu açıdan mimari proje fiyatları projenin içeriğine göre değişmektedir. Bu projelerde ilk olarak işverenin ihtiyaçları belirlenmektedir. Ardından projenin yerleşim planı, ulaşımı, yolu, elektriği, su ve kanalizasyon bağlantıları planlanmaktadır.

Mimari Proje fiyatları konusuna ek olarak , 3d proje fiyatları konusu hakkında video içeriğimizi aşağıdaki içerikten izleyebilirsiniz.


Detayların belirlenmesinden sonra ise ölçülü eksizler çizilmektedir. Çevre unsurlarının da hesaba katılması ile beraber teknik çizim detaylarına geçilmektedir.

Mimari Proje Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Mimari projelerin yapılmasında etkin rolde olan mimarların deneyimli ve tecrübeli olması, mimari proje fiyatlarının artmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda özel sektörde ya da devlet kurumunda çalışan bir mimar ile çalışmak da fiyat farklılığına neden olmaktadır.

Eğer mimarın ismi markalaşmış ise fiyatlar artmaktadır. Bunlara ek olarak proje takibi, 3D görseller, kat yüksekliği ve mevcut arazinin alanı gibi kriterler de mimari proje fiyatları açısından önemlidir.

Ayrıca, projenin hangi sınıf olduğu da göz önünde bulundurulmaktadır. Bu açıdan çay bahçesi, pazar yeri, basit baraka ve trafo gibi binalar birinci sınıf grubundadır. İkinci sınıf grubunda ise, atölye, depo, fabrika, benzin istasyonu gibi yapılar bulunmaktadır.

Büyük kütüphane, spor salonu ve hastaneler gibi yapılar ise üçüncü sınıf grubunda yer almaktadır. Son olarak dördüncü sınıf grubunda sosyal konut amaçlı yapılar mevcuttur.

Mimari Projelerde Mimarın Önemi

İşinde iyi olan bir mimarla çalışmak, profesyonel destek sağlamaktadır. Bunun sonucunda ise yanlış uygulamalardan kaçınarak daha kısa sürede daha verimli işler elde edilebilmektedir.

Aynı zamanda bu kişiler, kullanılan malzemelerin kalitesi ve fiyatı konusunda sizden daha çok bilgi sahibidir. Bu nedenle, bir mimar ile çalışırken, hangi malzemeleri ve mimarlarını nereden alacağınızı düşünmezsiniz.

Tüm bu faydalara ek olarak, bir mimar ile çalışmak, mimari projeler konusunda daha etkili sonuçlar doğurmaktadır.

Ayrıca konfor koşullarını düşünerek tasarımlar hazırlayan mimarlar, projenin başından sonuna kadar her türlü aşamayı kontrol etmektedir. Böylelikle ortaya istenilen sonuç çıkmaktadır. Mimari proje fiyatları ise seçtiğiniz mimarın niteliklerine göre değişim gösterecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Sohbeti Aç !
Merhaba , nasıl yardımcı olabiliriz ?
Sketchup Türkiye Ekibi
Merhaba
Yardımcı olabileceğimiz konu nedir ?