Sketchup

Sketchup İndir

Merhaba Arkadaşlar bu konumuz da sizlere Sketchup İndirme linklerinden ve sürüm farklılıklarından bahsedeceğim.Sketchup programının hali hazır da birkaç sürüm farklılıkları mevcut, bunlar öğrenci kullanımı için ücretsiz olan versiyon, birde profesyonel anlam da render motorları ve diğer özel eklentiler için gerekli olan profesyonel olan sürümdür.

Bu sürümlerden make sürümü ücretsiz olan versiyon da , öğrenci sürümü yani eğitimle alakalı sürüm olduğu için ticari çalışmalarda kullanılamıyor, bu konuda Trimble firması , bir sınırlama getirmese de kullanıcı sözleşmesinde make versiyonunun ticari olarak kullanılamayacağını belirtiyor.

Sketchup Programını indirip kullanmaya başladığınız da bu şartları otomatik kabul etmiş sayılırsınız.Sketchup Pro sürümünde ise 30 gün sonrasın da ücretsiz kullanım sona eriyor ve artık pro sürümünü de normal sürüm olarak kullanmaya devam ediyorsunuz.Makalenin devamında sizlere Sketchup make sürümü ve Sketchup Pro sürümü arasındaki farklılıklardan bahsedeceğim.

Sketchup İndirme sorunları

Bazı kullanıcılarımız Sketchup indirme konusunda bazı problemler yaşıyorlar.Bu sorunların başında Sketchup indirirken kendi sitesinden değil de, farklı sitelerden indirme yapmalarından dolayı kaynaklanan sorunlar mevcuttur.

Sketchup programın ana sitesi www.sketchup.com’dur.

Bu adresin dışında indireceğiniz linkler sizin sorumluluğunuz da olur ve bir çok virüs ve farklı tarayıcı eklentileriyle karşı karşıya kalırsınız.

Bunları temizlemek için de extra bir efor ve zaman kaybedersiniz.

Sketchup Make ve Sketchup Pro Arasındaki Farklar

Sketchup Make ve Sketchup Pro arasında ilk arayüzü açtığınızda bir fark göremeyebilirsiniz.Fakat biraz daha derine inip dosya import etmeye çalıştığınız da, özellikle mimari projelerinizi Autocad ortamından sketchup ortamına taşımak istediğiniz de , sketchup make versiyonunda dwg içeri alma işleminin olmadığını göreceksiniz.Aslında çok ince bir konu olmasından dolayı önemli bir özelliktir.Çünkü sketchup’ın yapısı gereği, her ne kadar ölçülü çizimler yapabilseniz de, bir Autocad esnekliğini vermediği için, sketchup pro sürümüne bir yönüyle bağlı kalıyorsunuz.Bunu süreli olarak halletmenin bir yolu da,  2 farklı versiyon kullanmaktan geçecektir.Hem make versiyonunu kurup hemde pro versiyonunu kullanabilirsiniz.Her iki Sketchup versiyonunu indirip bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

Sketchup İndirme Linkleri

Sketchup Programını indirmek için bu adresi ziyaret edebilirsiniz. http://www.sketchup.com/download/all bu adres sizin tüm sketchup program linklerini görmenizi sağlayacaktır.Burada dikkat etmeniz gereken nokta bilgisayarınızın 32 bit ve 64 bit durumuna göre uygun versiyonu indirmenizdir.Sketchup indirirken bir diğer önemli husus ise mümkün olduğunca güncel sürümleri indirmeniz yönün de, çünkü programların en son sürümleri hatalardan arındırılmış olan son temiz sürümler olmasıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Sohbeti Aç !
Merhaba , nasıl yardımcı olabiliriz ?
Sketchup Türkiye Ekibi
Merhaba
Yardımcı olabileceğimiz konu nedir ?