Sketchup Teknik

Sketchup da Render Nasıl Alınır ?

Sketchup da Render Nasıl Alınır  Sorusu , son zamanlarda hem facebook sayfamız da hemde forum adresimizden sıkça sorulan soruların en başında geldiğini belirtmek isterim.Bu soruyu cevaplamadan önce sketchup programı içerisin de bir çok olayı çözüme kavuşturmanız gerekmektedir.

Bunlar sırasıyla Modelleme, kaplama, ışık gölge ayarlarına hakimiyet ve modelleme aşamasın da bir çok modeli kendiniz çizebilme aşamasına gelmelisiniz.Bu saydığımız kısımları bitirmeden direk render nasıl alınır ? sorusu yöneltmek, biraz naif bir soru halini alıyor.

Aynı zamanda renderdan önce bazı konuların halledilmediğini aslın da sormuş olduğunuz bu soru ile belli etmiş oluyorsunuz. Öncelikle Render nedir ? ve Render görüntüsüne neden ihtiyaç duyarız kısaca bunun açıklamasını yapalım.

Çizmiş olduğunuz ham bir görüntünün yani, kaplama atanmış bütün eksikleri tamamlanmış bir görüntünün, bir render motoru vasıtasıyla (vray,thea,octane,maxwell gibi) program içerisinde yapılan bir hesaplama ile bize verilen gerçeğe yakın görüntüye render adı verilir.Bu render programları bu görüntüyü elde ederken, Dünyamızda ki Fiziksel ışık hesaplaması yaparak, program içerisinde gerçeğe yakın olarak bize görüntü sağlamasına sebep olurlar.

Render Nasıl Alınır ?

Render almak için öncelikle yukarda önemli olarak saydıklarımızı yerine getirdiğinizi düşünerek , bundan sonraki aşamadan bahsetmek istiyorum.Render almak için öncelikle bir render programına ihtiyacınız vardır.

Piyasada bir çok render motoru gerçekçi ve kolay görüntüyü verebilmek için birbirleriyle sürekli yarış halindedirler.Eğer sketchup için bir render motoru düşünüyorsanız aşağıdaki liste sizin işinizi görecektir.

Sketchup Vray
Esncape Render
Twinmotion
Lumion3D
Kerkythea
Vue
Maxwell
Artlantis

Sketchup Octane
Podium
Thea Render
Shaderlight
Keyshot

Peki hangi render motorunu seçmeliyim ?

Aslında bu çok geniş ve farklı bir makalede anlatacağımız bir konu fakat, Döküman ve görsel zenginlik bakımından Sketchup için Vray render motoru çok geniş bir bilgi kütüphanesine sahip, ondan sonra Ülkemizde en çok tercih edilen Lumion Programı gelmektedir.Kullanıcıların zaman zaman  Podium, Shaderlight , Twinmotion gibi render motorlarını kullandığını görsek de, en çok bilgi sahibi ve içeriğe sahip olan render motoru Sketchup Vray render motorudur.Bizimde sayfamızda en çok bilgi vermiş olduğumuz render motorlarından biride yine Vray render motorudur.

Render Görüntüsüne Neden İhtiyaç duyarız ?

Gerçekçi görüntüye ulaşmak ve gerek yapıların gerek çizmiş olduğumuz tüm modellerin müşteriye gösterilmeden önce gerçeğine yakın olarak sunulmak istenmesi, firmaları bu konuda farklı bir arayışa itmiş ve bunun sonucunda daha iyi görüntü veren render motorları çıkmıştır.Aslına bakarsanız bir çok firmanın sadece Sketchup’ın kendi iç görüntüsüyle işlerini gördüklerini söylemek isterim, yeterli bir görüntü ve photoshop programında birkaç rötüş ile istenilen görsel kıvama getirilebilir.

Kaliteli Render İçin Ne kadar bir süreye İhtiyaç Duyarız ?

Her insanın bir konuyu öğrenme ve anlama kabiliyeti farklıdır, genelde iyi bir görseli yakalamanın yukarıda saydıklarımızdan daha farklı şartları olsada(ambians oluşturma, renk ve fotoğraf konularına hakim), program bilgisinin oturması ve yapabilecekleri en üst seviyeye çıkarmak için en az 1.5 yıllık sabır dolu bir süreye ihityaç vardır.

Render programları farklı sektörlerde ve farklı iş alanlarında kullanıldığı için , firmaların görsel kaliteyi yakalamak için daha deneyimli ve render animasyon konusunda daha tecrübeli kişileri seçmelerinin tek nedeni bu konuda çalışan kişilerin programlar üzerinde çok uzun süreler geçirmeleridir.

Sonuç olarak sizlere tavsiyem Render Nasıl Alınır ? sorusuna gelmeden önce , modelleme, ışık , kaplama, ambians nasıl oluşturulur, fotoğraf teknikleri konularına oldukça iyi çalışmanız, ondan sonra render konusuna geçmeniz olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Sohbeti Aç !
Merhaba , nasıl yardımcı olabiliriz ?
Sketchup Türkiye Ekibi
Merhaba
Yardımcı olabileceğimiz konu nedir ?