Sketchup Türkiye

İç Mimari Tasarım

İç Mimari Tasarım

İç mimari tasarım kendi içerisinde önemli sorumlulukları bulunan önemli bir husustur. Yalnızca iç mekan ile sınırlıdır, yani yapının içerisindeki yaşam alanları ile sınırlıdır. İç mimari tasarımında yaşam alanları dizayn edilirken estetik görünüm ağır basar ve çeşitli detaylar mevcuttur.

Yapılması planlanan projelerde kişilerin estetik zevkleri, beğenileri analiz edilerek ihtiyaç duydukları tarz ve stil belirlenerek tasarım yapılır. Bu gibi işlemler için profesyonel olarak çalışan kişiler plan düzlemi üzerinde kat planlarını inceleyerek ebat konumlandırmalarını, odaların yerleşimlerini yani bütün yaşam alanları tek tek analiz edilerek uygun olan belirlenir. Örneğin bir odada kapılar ve pencereler gibi detayların göz ardı edilme olasılığı yoktur.

Yaşam alanlarının ihtiyacı olan güneşi en iyi şekilde kullanacağı bir düzenin oluşturulması ve kullanım ihtiyaçlarına göre yemek alanları, oturma odaları, çalışma odaları gibi yaşam alanlarının birbiriyle en iyi şekilde iletişimi sağlanarak kompakt bir yapı içerisinde oluşturulması dahil olunur.
İç mimari tasarımı profesyonel dekoratörler ve iç mimarlar yapılabilmektedir. Ancak iç mimarlar ilgili bölümlerden mezun olurlarken, dekoratörler ise sadece yaşam alanında belli bir zemin ya da duvar kısmının düzenlenmesi amacıyla, boyamacılar, döşemeciler ve diğer iş gücü ile çalışan emekçiler olarak yer almaktadır.

Evinizin içerisinde herhangi bir odayı dekore ederken katın planlanma aşamasında tefriş alan ihtiyaçlar düşünülerek hesaplanır. Burada dikkat edilmesi gereken en temel husus küçük alanlarda ihtiyacı üst düzeyde karşılayacak alanı boğmayacak ferah bir alam oluşturmaktır.

Evlerinizi yenilemek amacıyla yapmış olduğunuz değişiklilerde iç mimar tasarım öğelerini kullanırken güvenlik, estetik ve donanım gibi hususlara dikkat ederek projeleri bu doğrultuda inceleyerek size ve iş ortaklarınıza önemli tasarım fikirleri verebilir.

Günümüzde iç mimari tasarımı ve tasarımcısı yapılan işlerin referansları ile kolay karar verme aşamalarında aktif rol oynamaktadır. İç mimari tasarımda mekanların kullanışlı olduğu kadar dayanıklı ve kaliteli malzemelerden yapılması da önemlidir. Tüm bunların yanında görsel olarak estetik görüntüde göz ardı edilmemelidir. Mevcut mekanlar doğru şekilde şekillendiğinde daha işlevsel hale gelebilirler. Tüm bu konular iç mimari tasarım süreci içerisinde yer almaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Sohbeti Aç !
Merhaba , nasıl yardımcı olabiliriz ?
Sketchup Türkiye Ekibi
Merhaba
Yardımcı olabileceğimiz konu nedir ?