Sketchup

Sketchup Nedir ?

Sketchup Mimarlar, mühendisler, film yapımcıları, oyun geliştiricileri ve 3 boyutlu modelleme gerektiren hemen her alandaki kullanıcılar için tasarlanmış bir 3B Modelleme yazılımıdır.

Arayüzü diğer çizim programları kadar karmaşık olmayan, basit ama etkili bir 3D programıdır.

İlk olarak Boulder, Colorado kökenli @Last Software tarafından 2001′de üretilen yazılım, 14 Mart 2006, Salı günü Google’ın sözü geçen şirketi satın almasıyla birlikte Google şemsiyesi altına girmiştir.Daha sonra Trimble firmasına satılan Sketchup, şu an Trimble ile yoluna devam etmektedir.

Yazılım, kullanımı kolay bir 3B görselleştirme yazılımı olarak pazarlanmaktadır. Bazı temel özellikleri şöyledir:

 • Push/Pull Diğer 3B yazılımlarda genelde “Extrude” adı ile geçen, bir yüzeye hacim kazandırma özelliğinin basitleştirilmiş ve kullanımı kolaylaştırılmış sürümü.
 • El Çizimi GörünümüYüzey çizgilerinin uzatılması, titrekleştirilmesi gibi etkilerle çizime eskiz görüntüsü verilmesi.
 • Referans (Inference) Sistemi Çizim yaparken, var olan çizgi ve yüzeylerden referans/hiza alarak çizim yapabilme özelliği. Bu özellik de diğer 3B yazılımlarda, özellikle AutoCAD’de var olan “snap” gibi özelliklerin basitleştirilmiş ve kullanımı kolaylaştırılmış bir halidir.
  Benzer motorlardan en büyük farkı, herhangi bir komut girilmesine veya bir düğmeye basılmasına ihtiyaç duyulmamasıdır. Şirket tarafından, piyasadaki en gelişmiş referans motoru olduğu iddia edilir. Bu genelde kabul edilse de, kapatılamaması ve devamlı referans arayan motorun yazılımı yavaşlatması gibi nedenlerden dolayı eleştirilmektedir de.
 • Güneş-Gölge Analizi Yazılım, çizimi yapılan şeyin bulunduğu arsanın koordinatları ve gün-ay-saat girildiğine o belirli andaki gölge durumunu gerçek zamanlı olarak gösterebilmektedir.
 • Doku ve Materyal/Renk Atama Her yüzey basit bir “boya kovası” aletiyle istenen renk, doku veya istenilen bir resimle boyanabilir ve bunlar üzerinde oynama yapılabilir.
 • Diğer 3B Yazılımlarla Uyum Şirket, yazılımın asıl olarak fikir geliştirme aşamasında kullanılmak üzere tasarlandığını her fırsatta belirtmektedir. Bu nedenle sunum çıktıları için daha “profesyonel” görsellere ihtiyaç duyan kullanıcılar için SketchUp’ın halihazırdaki çoğu 3B modelleme ve görselleştirme (rendering) yazılımlarıyla uyumlu olmasına çalışılmaktadır. Bunun için devamlı olarak yeni import/export eklentileri yayınlanmaktadır.
 • Ruby Console Google Sketchup’ta bulunan Ruby Console sayesinde yazdığınız kodları Sketchup’ın içerisinde çalıştırabilir,
  sık sık tekrar ettiğiniz çizimleri yeniden oluşturmakla zaman kaybetmeden Sketchup’a ekleyebilirsiniz.

 

SketchUp Tarihçe

Asıl olarak mimarlar ve yapı mühendisleri için bir 3B fikir geliştirme aracı yaratma amacıyla 2001 tarihinde üretildi.
Kısa öğrenim süresi ve kullanım kolaylığı sayesinde bunların dışında marangozlar, heykeltraşlar,
oyun geliştiricileri gibi pek çok farklı alanda çalışanlarca da ilgi gören yazılım, giderek yükselen bir tanınırlık ve kullanıcı tabanına kavuştu.

Özellikle 2005 yılında çıkan 5. sürüm, SketchUp’ın ticari olarak en başarılı ürünü oldu; bu dönemde Skidmore, Owings and Merrill gibi birçok büyük mimarlık ve mühendislik şirketi tasarım aracı olarak SketchUp’ı kullanacaklarını açıkladı ve çalışanları için yüksek miktarlarda lisans satın aldı.

Yılın sonuna doğru SketchUp yazılımcıları, giderek yaygınlaşan Google Earth isimli yazılım için, kullanıcıların çizdikleri modelleri Google Earth’e aktarmalarına izin veren bir eklenti yayınladılar.

Bu eklentinin geliştirilmesi sırasında Google ile @Last Software arasında ilerleyen yakınlaşma, 2006 Mart’ında Google’ın @Last Software’i ve dolayısıyla bu şirketin tek ürünü olan SketchUp’ı satın almasıyla sonuçlandı.

Bir süre sonra Google, bazı özellikleri kırpılmış veya tamamen kaldırılmış ücretsiz bir sürümü “Google SketchUp” adıyla piyasaya sundu; paralı sürümünün adı da Google SketchUp Pro olarak değiştirildi.Daha sonra 2012 yılında Google sketchup programını tüm depertmanı ile birlikte Trimble firmasına sattı.İsmi sadece Sketchup olarak devam etmektedir.

Ülkemizde Sketchup ?

Türkiye de sketchup gelişimini ve ilerlemesini mimari render ve farklı diğer sektörlerde hızla devam ettirmektedir.Özellikle sitemiz de verdiğimiz Eğitimler doğrultusun da birçok kişinin sketchup programını öğrenmelerine vesile olup kendi gelişimlerine katkı sağlamaktayız.

Sitemiz bünyesinde 300’e yakın sketchup programı videoları, ile sizlere ücretsiz destek veriyoruz.Bünyemize katmış olduğumuz çalışma arkadaşların çekmiş olduğu videolarla sürekli gelişim ve değişim halindeyiz.

Sizlerden yani kullanıcılardan tek isteğimiz sitemizin gelişimine destek olmak için sosyal ve diğer bağlı olduğunuz platformlarda aşağıdaki sosyal sitelerimizi paylaşmanız ve abone olmanız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Sohbeti Aç !
Merhaba , nasıl yardımcı olabiliriz ?
Sketchup Türkiye Ekibi
Merhaba
Yardımcı olabileceğimiz konu nedir ?