3D Mimari Nedir?

3D Mimari çizim ve tasarım, mimarlık ve mühendislik alanında çalışma yapan meslek gruplarında ağırlıklı olarak kullanılmasına rağmen objelerin ya da projelerin 2 boyutlu çizimden üç boyutlu çizim haline getirilmesi tüm sektörlerde kullanılmaktadır.

3D Mimari

Özel olarak geliştirilen bilgisayar programları aracılığıyla dijital ortamda gerçekleştirilen bu çizimler özel yazıcılar ile derinlik ebat gibi ölçülerin istenilen şekilde oluşturulmasıyla hayata geçirilir.

3D mimari tasarım sadece yapılar için değil, gündelik eşyalar ya da yapılması planlanan tüm projelerde bir sürü teknik analiz ile meydana getirilir. Bu durumda teknik bilgilerin yanı sıra tecrübe sahibi kişiler ile daha hızlı çözüme kavuşturulurken hem geleneksel hem modern çözümlerden yararlanılır. Ayrıca bu süreç teknik olarak gelişim sağlamakla birlikte aynı zamanda yeni becerileri de geliştirmektedir.

3D Mimari proje çizimi ücreti yapılacak olan işin büyüklüğüne, niteliğine ve özelliğine göre değişkenlik göstermektedir. Render adı verilen bu çalışmalarda tasarlanan bu çalışmalar 3D Çizim ile gerçeğine en yakın ve en uygun şekilde yapılması planlananı bir nevi canlandırarak oluşturulur.

3D mimari yapılar için ise kullanılması hedeflenen yazıcılar ile mevcut proje kriterleri doğrultusunda hazırlanır.

3D Mimari Proje

Proje en iyi çizim programları ile 3D mimari tasarım ve çizimler konusunda uzman kişilerin elinde istenilen özelliklere uygun olarak gelişim gösterir.
Profesyonel mimari 3D tasarımcı ve modelleme üzerine çalışan dijital sanatçılar ortaya çıkarılması planlanan projelerde gerçeğe uygun ve doğru ebatlar ile oluşturulan bu işlemler sonrasında henüz yapım başlamadan oluşabilecek sorunları görüp bunların üstesinde gelmeyi amaçlar.

3D çizimler oldukça uzun bir sürecin eserleridir ve bu sürecin ardından 3D render programları ile elde edilen çizimler daha gerçekçi görseller ile hayata geçirilmiş olur. Ülkemizde ve dünyada 3D mimari tasarım, çizim ve modelleme yöntemleri aklınıza gelebilecek her sektörde aktif olarak kullanılmaktadır. Ayrıca günden güne kullanımı da artan 3D çizimler sayesinde hem maddi olarak hem de zamansal olarak tasarruf sağlanmaktadır.

Bütün 3D mimari tasarım sürecinde modelleme, proje ve görselleştirme çalışmalarında profesyonel bir ekiple çalışmak önemlidir. Profesyonel olmayan bir ekiple çalışmak size olacak olandan daha fazla para ve zaman kaybına sebep olabilir. Bu yüzden 3D mimari çözümler için aradığınız yardımı deneyimli bir ekipten almayı unutmayınız.

 

Exit mobile version