Sketchup Sıkça Sorulan Sorular

Bu Makale’de Sketchup Sıkça Sorulan Sorular ile kullanıcıların sıkça sormuş olduğu problemlerin hızlıca cevaplanmasını hedef alan bir konudur.Aşağıda ki problemler hem sketchup programına yeni başlamış hemde orta seviyede olan her kullanıcının sürekli olarak sorduğu sorulardır.O yüzden soruları tekrar tekrar sormak yerine aşağıda ki cevapları iyi kavramalısınız.

1) Sketchup Nedir ?

Sketchup ilk zamanlar Google firması tarafından yönetilen daha sonra Trimble firmasına satışı sonrası ,
Trimble’a geçen 3D çizim programıdır.Kullanımı çok kolay olan bu program sayesinde , sezgisel çizim yetisi ile sizlere tasarımın en ince detaylarını çizdiren bir tarzı vardır.

2) 3 Boyutlu Programa başlamadan önce neler yapmalıyım ?

Bir 3D programa başlamadan önce hazırlamış olduğumuz bu rehberi okumalısınız.

ufuksen.com adresinden makalelerimizi okuyabilirsiniz.

3) Sketchup Yeni Başlayanlar Videoları

Bu kategori altından numara sırasına göre yeni başlangıç videolarını izleyebilirsiniz.Herhangi bir programda olduğu gibi , sketchup programı için de arayüz ve temel işlevleri öğrenmek programı kullanma becerinizi artıracaktır.Sketchup Sıkça Sorulan Sorular konusunda aşağıda verdiğim linkler sayesinde daha farklı videolara ulaşabilirsiniz.

Sketchup Sıkça Sorulan Sorulardan en önemlileri

4) Sketchup Programını Nerden İndirebilirim ?

Sketchup Sıkça Sorulan Sorular arasında belkide en fazla sorulanlardan biridir.Sketchup programını kendi sayfası olan http://www.sketchup.com/download adresinden indirebilirsiniz.Bu kısımda ücretsiz versiyon olan Make sürümünü indirip kullanabilirsiniz.Her sürüm için bir adet make sürümü bulunmaktadır.Özellikle yeni sürümleri indirmeniz sizin için faydalı olacaktır.

5) Sketchup Pro ve Sketchup Make (free) versiyon arasında ki Farklılıklar Nelerdir ?

Sketchup pro versiyonu dışardan dosya aktarımı (import,export) ve animasyon çıktılarına izin veren bir extra özelliklere sahiptir,  Sketchup make bu ihraç olaylarını yapamamaktadır.Fakat sketchup make versiyonu ücretsiz bir sürümdür.Sketchup programını merak edenler bu sürümü indirip ücretsiz kullanabilirler.

6) Sketchup Dosya Boyutu çok büyük ve aşırı kasılma var ?

Sketchup içerisinde eğer dosya boyutunuz eklemiş olduğunuz komponentlerden ve dışardan çağırdığınız resimlerden dolayı büyüdüyse ve dosya kasılmalara başladıysa yapmanız gereken tek seçenek Window / Model info sekmesine tıkladığınız zaman gelen pencereden soldaki kısımlardan Statistics kısmından Purge Unused kısmına basmanızdır.
Hem çizim içerisinde hafıza da olan komponentleri hemde gereksiz nesneleri temizleyerek ,dosya boyutunu küçültüp hemde çizimin hızlanmasına yardımcı olacaktır.
Aynı zamanda Window / Style menüsüne girdiğiniz de , Edge harici tüm tikleri kaldırınız.

7) Sketchup Programında Autocad Dosyasını Açamıyorum ?

İlk olarak burda kontrol etmeniz gereken husus, programınızın pro sürüm olup olmadığıdır.
Eğer Free versiyon kullanıyorsanız dışardan Dwg dosyası alamazsınız.Pro versiyonu kullanıyorsanız eğer, dosya çağırmak için File Menüsünden import seçeneğine girmeniz gerekmektedir.
Bu kısımdan DWG seçeneğini işaretleyerek dosyalarını import edebilirsiniz.

8) Autocad Dosyasını aktardım ama ölçüler Tutmuyor ?

Sketchup pro versiyonu ile Autocad dosyası açmaya çalıştığınız zaman eğer ,
File / import sekmesinde Options kısmında eğer ölçü ayarlarını cm olarak ayarlamazsanız,

ölçeksiz olarak sahneye gelecektir.

9) Sketchup Dosyam bozuldu veya silindi geri getirebilme imkanım varmı ?

Sketchup programı içerisinde çizime başlamadan önce veya program ayarlarından Window / Preferences kısmındaki General sekmesinde Create Backup (yedek oluştur) kısmını işaretlerseniz eğer, çizmiş olduğunuz dosya klasörüne, orjinal dosyanın yedeği oluşturulur.
Eğer daha önceden bu kısım işaretli ise, orjinal dosyanız silinse bile bu şekilde kurtarabilme imkanına sahipsiniz.Bu tik işaretli değilse geçmiş olsun

10) Sketchup İçerisin de Ölçülü çizim yapabilirmiyim ?

Sketchup içerisinde ölçülü çizim yapmak için , Window sekmesi altındaki Model İnfo kısmındaki Units (ölçü birimi ayarları) kısmından hangi ölçü birimi ile çalışacaksanız eğer onu seçmelisiniz.

11) Sketchup İçerisin de Neden Ölçülü çalışmalıyım ?

Birçok yeni arkadaşımızın aldığı render görüntülerinde ölçülü çalışmadıkları için, absürt durumlarla karşılaştıklarını ve boyut sorunlarının olduğunu görüyoruz.

12) Sketchup İçerisine Autocad dosyası aktardığım zaman yüzeyleri kapatamıyorum ?

Autocad içerisin de bazen yapmış olduğunuz çizimler de koordinat farklılığı yüzünden çizgi eksenlerinin tümü sıfır noktasını yakalamadığı için yüzeyleri kapatıp derinlik veremezsiniz.
Bu tip bir problemi aşmanın en kolay yolu, bu sketchup içerisinde dosyanızı Top görüntüden bakıp, dışarıya dwg olarak export edip, hemen akabinde import etmek olacaktır.
Yani yaptığımız işlem, koordinatları sıfırlayacaktır.

13) Sketchup İçerisine hazır model nerden indirebilirim ?

Sketchup içerisine hazır model indirmek için , sketchup menülerinde üst toolbar da (menüde) bulunan GET MODELS kısmına tıklamalınız.

Arama kısmına yazacağınız model ismi ile modellerinizi indirebilirsiniz.Veya kendi sitemiz olan www.sketchupfreemodel.com sitemizi kullanınız.

14) Sketchup İçerisine warhouse harici nerden hazır model indirebilirim ?

Bu adresimizi kullanabilirsiniz.  www.sketchupfreemodel.com adresinden indirebilirsiniz.

15) Sketchup için Kaplama nerden indirebilirim ?

Ücretsiz olan 1000 ücretsiz kaplama için texturefun.com adresini kullanabilirsiniz.

16) Sketchup Programın da hangi render motorunu kullanmalıyım ?

Sketchup içerisinde çeşitli render motorları zorluk ve ayrıntı derecelerine göre sınıflandırlabiliriz,

bunlardan ilk olarak gerçekci görüntüye yaklaşabilmeniz açısından en detaylı olanı sırasıyla;

Sketchup Vray (ücretli ,30 gün deneme sürümü mevcut)

Unreal Engine (oyun motoru) ücretsiz,Maxwell (ücretli ,30 gün deneme sürümü mevcut),TheaRender (ücretli ,30 gün deneme sürümü mevcut),Shaderlight (ücretli ,30 gün deneme sürümü mevcut),Lumion3d (ücretli ),LumenRT (ücretli ,30 gün deneme sürümü mevcut),Sketchup Vue ve birçok popüler ve ismi duyulmamış render motorları mevcuttur.Bu render motorlarının çoğunu hem sitemizde hem de foruma adresimiz de bulabilirsiniz.

17) Sketchup Vray render programını nerden indirebilirim ?

Sketchup Vray render motorunu http://chaosgroup.com/en/2/index.html sayfasına kayıt olarak 30 günlük deneme sürümünü indirebilirsiniz.Aynı zaman bu sayfa üzerinden satın alabilirsiniz.

Diğer render motorlarını kendi sayfalarından indirebilirsiniz.

Exit mobile version