Sketchup Organik Tasarım için En iyi 8 plugin

Sketchup Organik Tasarım konusunda biraz zayıf bir konumda ama, her ne kadar kütle bazında modelleme ve render işlemlerini çok iyi bir şekilde yapabiliyor.

Organik tasarımlarda eğer modelleme mantığını öğrenirseniz ,çok güzel işler çıkarmanız mümkündür.

Ayrıca bu kısımdan Sketchup En iyi 5 Plugin konumuzu okuyabilirsiniz.

Özellikle eğimli araziye kütle yerleştirme konusunda Sketchup Türkiye Youtube kanalımızda sizlere çok güzel bilgiler verdik.

Sketchup Organik Tasarım

1-Artisan

Sketchup Organik Tasarım, Organik modelleme için en ihtiyaç duyulan bir diğer plugin olan Artisan, organik modelleme üzerine yapıldığı için bütün ihtiyaçlarınıza cevap vermektedir. Ayrıca arazi yaparken de sağladığı kolaylıkla rahatlık sağlamaktadır. Ancak ücretli bir plugindir, deneme sürümüyle aşağı yukarı nasıl olduğunu görebilirsiniz.

2-Vertex Tools

Organik tasarım için en ihtiyaç duyulan plugin olan vertex tools, objelerin köşe noktalarını kontrol imkânı sağlamaktadır. Kontrol için sunduğu yumuşak seçim gibi özellikler organik modelleme yaparken size büyük kolaylık sağlamaktadır. Ayrıca ücretsiz olması da ayrıca bir avantajdır.

3-1001bit Pro

1001bit Pro içinde bulunan özellikler ile direk bir model çıkaramasanız da modelinize otomatik olarak profil eklemek için kullanabilirsiniz. Bu sayede ekstra bir çizim işi olmadan strüktüre direk ulaşabilirsiniz. Pro sürümü ücretli olan bu plugin olmazsa olmaz değildir ancak yine de diğer özelliklerine de bakıldığında memnun kalabilirsiniz.

4-Joint Push Pull

Sketchu içerisinde ki Push/Pull komutunu eğrisel yüzeylerde veya çoklu yüzeylerde işe yaramamaktadır. Böyle bir durumda Joint Push/Pull tercih edilmektedir. Ayrıcca içinde bulunan farklı modlar ile farklı işlevler içinde kullanma olanağı sunan plugin organik modelleme de düzenleme açısından temel olan ücretsiz bir plugindir.

5-Soap Skin & Bubble

En az 3 kapalı çizgi ile bir yüzey oluşturmanızı sağlayan bu plugin yüzeye basınç uygulayarak bir şekil almasını sağlar bu yüzden genel de asma germe ve pinömatik sistemlerin çiziminde kullanılabilir. Ayrıca cephelerde de farklı tasarımlara olanak vermektedir.

6-SubD

Organik modelleme için başka bir alternatifte SubD plugindir. Çeşitli eğimleri ve şekilleri vermek için size yararlı olacak bu plugin ücretli bir plugindir.

7-Flowify

Grup veya Compenent olarak bulunan yüzeyleri çeşitli şekillere sokmanızı sağlayacak bir diğer plugindir. Köşe noktalarından yüzeyi istediğiniz gibi bükebilirsiniz. Ancak diğer organik modelleme pluginlerine göre daha katı bir yapısı vardır. Ancak istenen daha basit düzeydeyse Flowify plugini denenebilir.

8-Curviloft

Çizdiğiniz konturlerin yüzey haline gelmesini sağlayan bir plugindir. Öncesinde çizdiğiniz bir çizgileri istediğiniz gibi organik bir model haline getirebilirsiniz. Curviloft Ayrıca sadece çizgilerin arasını kapatmak değil, iki farklı şeklide yumuşak şekilde birbirine bağlama veya bir eğri boyunca şekli devam ettirme gibi özellikleri de mevcuttur.

Sketchup Organik Tasarım konusunda bu saymış olduğumuz 8 Sketchup Pluginini en iyi şekilde öğrendiğinizde modelleme konusunda bir çok kabuk tasarımları, kütleleri ve organik modelleme kısımlarını öğrenebilirsiniz.

Exit mobile version