Sketchup Nedir ?

Sketchup Mimarlar, mühendisler, film yapımcıları, oyun geliştiricileri ve 3 boyutlu modelleme gerektiren hemen her alandaki kullanıcılar için tasarlanmış bir 3B Modelleme yazılımıdır.

Arayüzü diğer çizim programları kadar karmaşık olmayan, basit ama etkili bir 3D programıdır.

İlk olarak Boulder, Colorado kökenli @Last Software tarafından 2001′de üretilen yazılım, 14 Mart 2006, Salı günü Google’ın sözü geçen şirketi satın almasıyla birlikte Google şemsiyesi altına girmiştir.Daha sonra Trimble firmasına satılan Sketchup, şu an Trimble ile yoluna devam etmektedir.

Yazılım, kullanımı kolay bir 3B görselleştirme yazılımı olarak pazarlanmaktadır. Bazı temel özellikleri şöyledir:


SketchUp Tarihçe

Asıl olarak mimarlar ve yapı mühendisleri için bir 3B fikir geliştirme aracı yaratma amacıyla 2001 tarihinde üretildi.
Kısa öğrenim süresi ve kullanım kolaylığı sayesinde bunların dışında marangozlar, heykeltraşlar,
oyun geliştiricileri gibi pek çok farklı alanda çalışanlarca da ilgi gören yazılım, giderek yükselen bir tanınırlık ve kullanıcı tabanına kavuştu.

Özellikle 2005 yılında çıkan 5. sürüm, SketchUp’ın ticari olarak en başarılı ürünü oldu; bu dönemde Skidmore, Owings and Merrill gibi birçok büyük mimarlık ve mühendislik şirketi tasarım aracı olarak SketchUp’ı kullanacaklarını açıkladı ve çalışanları için yüksek miktarlarda lisans satın aldı.

Yılın sonuna doğru SketchUp yazılımcıları, giderek yaygınlaşan Google Earth isimli yazılım için, kullanıcıların çizdikleri modelleri Google Earth’e aktarmalarına izin veren bir eklenti yayınladılar. Bu eklentinin geliştirilmesi sırasında Google ile @Last Software arasında ilerleyen yakınlaşma, 2006 Mart’ında Google’ın @Last Software’i ve dolayısıyla bu şirketin tek ürünü olan SketchUp’ı satın almasıyla sonuçlandı. Bir süre sonra Google, bazı özellikleri kırpılmış veya tamamen kaldırılmış ücretsiz bir sürümü “Google SketchUp” adıyla piyasaya sundu; paralı sürümünün adı da Google SketchUp Pro olarak değiştirildi.Daha sonra 2012 yılında Google sketchup programını tüm depertmanı ile birlikte Trimble firmasına sattı.İsmi sadece Sketchup olarak devam etmektedir.

Ülkemizde Sketchup ?

Türkiye de sketchup gelişimini ve ilerlemesini mimari ve farklı diğer sektörlerde hızla devam ettirmektedir.Özellikle sitemiz de verdiğimiz Eğitimler doğrultusun da birçok kişinin sketchup programını öğrenmelerine vesile olup kendi gelişimlerine katkı sağlamaktayız.

Sitemiz bünyesinde 300’e yakın sketchup programı videoları, ile sizlere ücretsiz destek veriyoruz.Bünyemize katmış olduğumuz çalışma arkadaşların çekmiş olduğu videolarla sürekli gelişim ve değişim halindeyiz.Sizlerden yani kullanıcılardan tek isteğimiz sitemizin gelişimine destek olmak için sosyal ve diğer bağlı olduğunuz platformlarda aşağıdaki sosyal sitelerimizi paylaşmanız ve abone olmanız.

Exit mobile version