Sketchup Cami Modelleme Eğitim Seti

Sketchup içerisinde Cami Modelleme aşaması, en zorlu modeller arasında karmaşık ve komplike olarak adlandırılır.Dış cephe kısmındaki detaylar bizim modellemeye nerden nasıl başlayacağımız konusun da hep soru işareti olmuştur.

Cami modelleme dersimizle beraber kafanızdaki bir çok soru işaretini gidererek , sizlere yine kaliteli modellemenin temellerinden başlayarak nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini videolarda göstereceğiz.

Modellediğimiz camimizin ismi Çelebi Hüsamettin camii , yalnız yapıldığı zamanlarda Niğde yerleşkesinin dışında kaldığı için dışarı camii olarak kalmış. Şu anda ise Niğde nin tam merkezinde yer alıyor.

Cami modelinin görsel çalışma dosyalarını buraya tıklayarak indiriniz.

Cami Modelleme Aşamaları

Cami modelin de, ilk olarak alt tabladan başlayarak üst kısımlara doğru bir gidişat belirleyerek , daha sonra modelin detaylandırılmasına geçilmiştir.

Cami modelleme eğitim setinde önemli olarak kubbe kısımındeki kısımlara özenle üstünde durularak modelleme işlemleri yapılmıştır.

Sizlerde dersleri izleyerek denemeler ve testler yaparak cami modelini çıkartabilirsiniz.Bu dersin devamında ise bu camiye bağlı olarak detaylı bir şadırvan modeli ile sizlere yeni bir ücretsiz modelleme eğitim seti sunacağız.Eğitim setlerini izlerken uygulama yaptığınız da sürekli deneme ve testlerle ilerlemeniz gerekiyor.

Sketchup Programında, düz hatların modellemesi ne kadar basit olsada,  bu şekilde modelin bazı organik kısımları için biraz uğraşmanız gerekebilir.Aşağıdaki kısımda bu modelin sizle indirme bağlantısını vereceğim, aynı zamanda render denelemeri yapabilirsiniz.

Merak eden arkadaşlarımız vardır , aşağıdaki görseli ve kapak fotoğrafımızdaki görsel sonuçlarını Lumion 8 ile aldığımı söylemek istiyorum.

Sketchup da Modelleme ?

İçeriklerimizin hepsinde mimari modellemenin sketchup programında ne kadar basit olduğu konusunda bilgiler vermiştik.
Sketchup programı geliştikçe artık organik ve karmaşık yüzeylerdeki etkileşimide giderek artıyor.Bu sayede karmaşık yapıların modellenmesi daha kolay hale geliyor.

Bu dersimizi peyzaj mimarı olan arkadaşımız Gökhan Yılmaz tarafından modellenmiştir.Ardından gelecek olan yine şadırvan dersimizde bu değerli arkadaşımız tarafından çekilmiştir.Kendisine tekrar Teşekkür ediyoruz ve bu şekilde ders hazırlamak isteyen arkadaşlarıda bizimle iletişime geçmeleri konusunda tekrar bir hatırlatma yapalım.

Cami modelimizin şadırvanlı ve çevresi modellenmiş şekilde indirmek için buraya tıklayınız.

Unutmadan ufak bir hatırlatma yapalım, indirmiş olduğunuz modeller ticari projelerde kullanılamaz.

Sketchup Cami Modelleme Eğitim Seti

Exit mobile version