Öne Çıkan 6 Mimari Çizim Programı

Mimari proje hazırlanmasında kullanılan bilgisayar programları ve yazılımları nelerdir? Mimari çizim programları arasında yer alan pek çok program olduğunu görebilirsiniz. Peki, el ile çizim tekniklerinin geride kaldığı bugünlerde en çok işlevselliğe sahip ve güçlü mimari çizim programı olarak hangisi tercih ediliyor?

Öne Çıkan 6 Mimari Çizim Programı

Geçmiş dönemlerde mimarlar tarafından tüm çizimler el ile yapılırken artık teknolojinin gelişmesi ile birlikte basit mimari çizim programları tercih edilir oldu. Tasarımın öne çıktığı her sektörde olduğu gibi mimari çizim aşamasında da mutlaka hem kullanımı kolay hem de işlevselliği fazla bir program tercih ediyor olmanız önemlidir.

Mimari Bina Çizimlerinde 2d çizim yaparken aşağıdaki programlar ön plana çıkmaktadır ;

1.AutoCad

Bugün her mimar en az bir kere AutoCAD programı kesinlikle kullanmıştır ve eminiz ki her mimar bu programı çok iyi biliyordur. 2D çizim programı olarak en çok kullanılan mimari çizim programları arasında yer almasının sebebi mimarlar olsa da pek çok sektör tarafından AutoCAD kullanılmaktadır.

2.Archicad 

Grafisoft tarafından geliştirilen bu program da mimar çizim programları arasında oldukça popüler bir yerdedir. Özellikle iç mimarlar tarafından tercih ediliyor olmasının en büyük sebebi ise hassas mimari detayların oluşturulma kolaylığı ve olanağıdır.

3.Allplan

3D çizim programları arasında yer alması sebebi ile Allplan programı, mimari grafik ve 3 boyutlu çizimler oluşturabilmektedir. Bu nedenle de özellikle mimari tasarım, görüntüleme ve modelleme açısından başarılı bir programdır.

4. 3D StudioMax

Mühendislerin tercihi 3D StudioMax, 3D modelleme imkanına sahip olması sebebi ile mimarlar tarafından da tercih edilen bir programdır. Autodesk tarafından geliştirilmiş olması dışında sürekli olarak güncellenmesi ve sağladığı eklentiler ile birlikte 3D modelleme için hangi program diye düşünenler için iyi bir alternatif olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yeniden boyutlandırma ya da düzenleme imkanı sunan 3D StudioMax da yer alan eklentiler sayesinde çok kolay bir şekilde pencere, merdiven gibi eklemeler yapılmaktadır. Tüm bu özellikleri sayesinde en popüler mimar çizim programları arasında yer almaktadır.

5. Rhinoceros

Grid tabanlı bir çizim programı olması sebebi ile kolay bir şekilde parametrik tasarım olanağı sunmaktadır. Mimar çizim programları arasında Rhinoceros programını vazgeçilmez yapan ise Grasshopper eklentisi olmaktadır. Bu eklenti sayesinde her hangi bir parametre değişikliği yapmanız durumunda tüm tasarımda otomatik düzenleme yapabilmektedir.

6.Maya

Autodesk tarafından sunulan başka bir mimar çizim programı ise Maya olmaktadır. Linux, Windows ve Mac OS işletim sistemlerinde çalışma özelliğine sahip olması dışında grafik tasarım ile animasyon efektleri bu programın mimar çizim programları arasında öne çıkmasında oldukça büyük etkiye sahiptir.

Exit mobile version