Mimari Proje Fiyatları

Mimari proje fiyatları belirlenmesinde birden fazla faktör ön plana çıkmaktadır. Proje talep eden kişinin istekleri ile projenin uygulanacağı bölgenin imar planı ve diğer unsurlar mimari proje fiyat belirlenmesinde etkili olmaktadır.

Mimari Proje Nedir?

Mimari proje fiyatları hakkında detaylara geçmeden önce kısaca mimari proje nedir sorusunun yanıtını vermek daha doğru olacaktır. Verilecek olan her mimari hizmet için kat planları, kesitler, malzemeler ve bağlantılar, cephe ve dış cephe çeşitleri, yerleşim planları, yapılar arası ilişkiler, iç planlar ve bina yapı detayları hakkında bilgiler içeren çalışmalar mimari proje olarak tanımlanmaktadır.

Ölçülü eskiz çizimi ile başlayan mimari projeler daha sonraki süreçte tüm detayları da içerecek şekilde teknik mimari çizim şekline dönüştürülmektedir. Oldukça kapsamlı bir şekilde planlanan bu süreç için mimari proje fiyat hesaplaması yapılmaktadır.

Mimari Proje Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Mimari proje fiyat belirlemesi yapılırken pek çok faktörün etkili olduğunu ifade etmiştik.  Mimari proje hesaplaması yapılırken genel olarak projenin metrekare büyüklüğüne göre değişen m² proje çizim bedelleri bulunsa da yapılacak olan proje ve mimarın marka değeri de fiyat üzerinde etkili olmaktadır.

Gerçekleştirilecek olan projenin sınıfı mimari proje fiyat belirlemesi açısından öneme sahiptir.  1. Sınıfta yer alan basit projeler içerisinde çay bahçesi, pazar yeri, basit baraka ve trafo yer alırken atölye, depo, fabrika, benzin istasyonu gibi mimari projeler 2. sınıfta yer almaktadır. 3. Sınıfta ise Büyük kütüphane, spor salonu ve hastaneler bulunmaktadır. Son grup olan 4. grupta ise sosyal konutlar yer alır.

Proje sınıflandırması mimari çizim fiyatları belirlemesinde önemli bir etken olurken proje ile ilgili diğer beklentilerde fiyat belirlemesini etkileyebilmektedir. 3 Boyutlu çizimler, kat yüksekliği ya da arazi büyüklüğü gibi durumlar sayılabilir.

Mimari çizim yapacak olan mimarın tecrübesi ve marka değeri de mimari proje fiyatının değişkenliğinde etkili olmaktadır. Genel olarak TMMOB Mimarlar odasının belirlediği en az bedel üzerinden mimari proje fiyat hesaplaması yapılırken marka değeri ve tecrübesi olan mimarlar daha yüksek fiyat belirleyebilmektedir.

Mimari Projeler İçin Mimar Seçiminin Önemi

Mimari proje çizimi için mimar seçimi yaparken elbette ki mimarın tecrübesi ve sağlayacağı profesyonel destek oldukça önemlidir. Öncelikle sizlerin ihtiyacınıza en yakın doğrultu da mimari proje hazırlama süreci kısa süre içerisinde tamamlanabilmektedir.  Mimarın tecrübesi sayesinde gerek malzeme seçimi gerekse de projelendirme aşamasında konfor açısında ki tecrübeleri mutlaka büyük katkı sağlayacaktır.

Mimari çizim programlarını etkin kullanımı, tecrübesi ve sektörel çevresi sayesinde çok daha kısa süre içerisinde sonuçlanacak ve onay alabilecek mimari projeler ortaya çıkarabilmektedirler. Elbette ki tüm bu avantajlar mimari proje fiyatları belirlemesine yansımaktadır.

Exit mobile version