3D Mimari Çizim

3D Mimari çizim başta inşaat sektörü olmak üzere pek çok sektör için vazgeçilmez bir konuma gelmiştir. Bu durumda inşaat sektörüne bağlı diğer tüm sektörler için doğrudan veya dolaylı olarak bir bağlantısı olduğunu göstermektedir.

3D Mimari Çizim

3D mimari çizim iç mekan ve dış mekanda görsel algıya yönelik sunumların teknolojik ve fonksiyonel yapısını oluşturabilmek için yaşama mekanlarını ve yaşama çevrelerini göze hoş gelecek estetik bir görselliğe kavuşturmak için yapılan tüm işlemleri kapsamaktadır.

Dolayısıyla 3D mimari çizim çağın gerektirdiği modern ve temel gereksinimleri karşılamak adına ofis, konut, mağaza, otel gibi hemen hemen akla gelebilecek her yapıya ait projelere uygulanabilmektedir. Tasarlanan 2D mimari projelerin işlevselliği ve görselliği açısından en uygun şekilde sunulmasının da üç boyutlu mimari projelerden faydalanılabilir.

3D proje

3D mimari çizim, 3D tasarım, 3D proje, 3D Cephe ve 3D çizimlerin hepsi bu projeler kapsamında yer almaktadır. Bununla birlikte bu projelerin bilgisayar grafikleri yardımı ile üç boyutlu modelleme tekniği yardımıyla matematiksel olarak modellenerek üç boyutlu hale gelmesi süreci içerisinde yer alır.

Rendering adı verilen özel araçlar ile üç boyutlu modeller hale gelen sunumlar projelerin üç boyutlu görselleştirme yöntemi ile bitmiş hali ve gerekli revize işlemlerinin yapılabildiği bir süreci temel alır. Render yardımıyla gerçekleştirilen üç boyutlu modelleme sunumlarında hem zaman tasarrufu hem de istenilen projeleri en yakın şekilde sunumun yapılmasına yardımcı olmaktadır.

3D çizimler henüz yapım aşamasındayken de müşteriye tanıtım yapılarak tepkisi ölçülerek ilerleme ve revizeler sağlanabilir.

3D mimari çizim
yöntemleri ticari amaçla yapılabileceği gibi aynı zamanda hobi olarak da kullanılabilmektedir. Özellikle son dönemlerde yapı sektörü, inşaat sektörü, mimarlık ve mühendislik gibi alanların müşteriye daha çabuk ve etkili bir şekilde ulaşılabilmesi adına en etkili yöntemlerden biri de 3D mimari çizim animasyonlarıdır.

Özetle 3D mimari çizimler gündelik yaşamın hemen hemen her yerinde karşımıza çıkmakla beraber geleneksel yöntemler ve yenilikçi modern çözümleri bir arada kullanıp sunabilme olanağını beraber getiriyorlar.

Ayrıca peyzaj yapılabilecek özel mülk, bahçeli kamu alanları gibi devlet ve özel projelerde de 3D Mimari çizim teknikleri kullanılmaktadır. çizimler henüz yapım aşamasındayken projenin tanıtımı yapılarak müşterinin ve kullanıcının tepkisi ölçülebilir.

Exit mobile version